Bakan Abdulkadir Uraloğlu açıkladı! Taramalar başladı, Muğla'da deniz dipleri temizlenecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklama ile Marmaris ve Fethiye körfezlerinde deniz dibi taraması başlattıklarını, denizlerin yaza kadar temizleneceğini söyledi.

Bakan Abdulkadir Uraloğlu açıkladı! Taramalar başladı, Muğla'da deniz dipleri temizlenecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yazılı açıklama ile Muğla'da önceki yıllarda çıkan büyük orman yangınlarının ardından, balçıklı suların denize akmasının deniz dibinde ciddi bir kirlilik oluşturduğunu belirtti.

11 Mart 2024 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile iş birliği protokolü imzalayarak Marmaris ve Fethiye'de deniz dibi taramaları başlattıklarını aktaran Uraloğlu, Marmaris İçmeler mevkisinde büyük oranda balçık birikmesine rastlandığını dile getirdi. Bakan Uraloğlu, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü koordinesindeki deniz dibi tarama gemileri olan 'Çamur 10' ve 'Kazar VI'nın Marmaris'e ulaştığını söyledi.

"MARMARİS SAHİLLERİNİ TERTEMİZ YAPACAĞIZ"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından alandan alınan numuneler ve testlerin sonucunda İçmeler'de gemilerin deniz dibi tarama faaliyetlerine başladığını açıklayan Uraloğlu, "Yaptığımız taramalara göre, Marmaris'te deniz dibinde 15 bin metreküp kadar balçık birikmiş durumda. Şimdiden üçte birini temizledik. Bir ay içerisinde tam tamına iki futbol sahasını dolduracak kadar balçığı temizleyerek Marmaris sahillerini tertemiz yapacağız" dedi.

Uraloğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Fethiye Körfezi'nde ihtiyaç duyulan deniz dibi tarama faaliyetleri için numune ve test çalışmalarını yaptığını belirterek, "Fethiye'ye de Bakanlığımıza ait deniz dibi tarama vasıtalarından birisi olan 'Çamur 5' gemimizi gönderdik. Marmaris Körfezi'nde olduğu gibi Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızca yapılacak çalışmalar ve hazırlanacak fizibilite raporu doğrultusunda Bakanlıklarımızın koordineli çalışması ile Fethiye Körfezi'nde de deniz dibi taraması işlemlerini gerçekleştireceğiz. İnanıyorum ki, yaz aylarına kadar hem Fethiye hem de Marmaris'in denizini pırıl pırıl hale getirmiş olacağız" diye konuştu.

"GELECEK NESİLLERE EN BÜYÜK MİRAS"

Doğanın dilini konuşmakla sorumlu bir medeniyetin mensupları olarak çevreye hassasiyetle yaklaştıklarını söyleyen Bakan Uraloğlu, "Bir yandan çevremizi olumsuz etkilerden uzak tutmaya çabalarken bir yandan da bu bilinci oluşturmaya çalışıyoruz. Kirletilmemiş ve bozulmamış bir dünyada yaşayabilmek ve gelecek nesillere de temiz bir çevre bırakabilmek için hükümet olarak göreve geldiğimiz ilk günden bu yana canla başla çalışıyoruz. Bizim hedefimiz tabiatın gösterdiği yoldan gitmek yani onu tahrip etmeden, onunla uyum içinde yaşamayı başarabilmektir. Bu kapsamda Bakanlık olarak gerçekleştirdiğimiz tüm proje ve yatırımlarda çevre hassasiyetini göz önüne alıyoruz. Doğanın kendini yenilemesini ve korunmasını sağlıyoruz. Çünkü hiçbir zaman unutmuyoruz ki doğa, gelecek nesillere bırakacağımız en büyük ve en önemli mirasımızdır" açıklamasında bulundu