Bakan Akar: 'Bedelli askerlik ücreti 55 bin 194 TL olacak'

Milli Savunma Bakanı Akar önemli açıkalmalarda bulundu. Akar, " Bedelli askerlik başvurularında 2021 yılında yüzde 57 artış oldu. Bedelli askerlik ücreti de son belirlemelere göre 55 bin 194 lira." dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar ilgili önemli açıklamalarda bulunarak şöyle konuştu;

Bedelli Askerlik

Bedelli askerliğin sürekli hale gelmesi belirsizliğin ortadan kalkmasında gerçekten çok önemli. Bedelli askerlik başvurularında 2021 yılında yüzde 57 artış oldu. Bedelli askerlik ücreti de son belirlemelere göre 55 bin 194 lira.

Yunanistan'a tepki

Yunanistan çeşitli ülkelerle ittifak anlaşmaları yapıyor. Silahlanma var. Bu silahlanma kime karşı? Normal savunma için çok fazla. Türkiye için çok az. Bunlar hayal peşinde. Kendilerince boylarını aşan bir takım iddialar peşinde yürümeye devam ediyorlar. Yunanistan ile sorunları çözmek istiyoruz. Türkiye’yi yayılmacı olarak gösteriyorlar. 4'üncü toplantı Türkiye'de olacak, bekliyoruz. Sürekli bir tahrik, provokasyon var.

ABD'nin teröre desteği

ABD ile en önemli problemimiz PKK/YPG konusu. YPG'nin PKK'dan farkı yoktur. Hal böyleyken Amerika gibi bir müttefikimizin bunlara yardım etmesi, desteklemesi müttefiklik ruhuna son derece aykırı.

F-16 uçaklarının modernizasyonu talebini ABD makamlarına ilettik. Bu teknik bir çalışma ve devam ediyor. Biz de takip ediyoruz.

Son durum

Irak ve Suriye'de 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar 33 bin 275, 1 Ocak 2021'den itibaren 2 bin 795 terörist etkisiz hale getirildi. Hudutlarımızda 1 Ocak 2021'den itibaren 99 bin 206 kişi geçerken yakalandı, 314 bin 586 kişinin geçişi engellendi. Yakalananların 495'i terörist.

Kazakistan'da arzumuz bir an önce barış ve huzurun gelmesi, nizamın hakim olması. Kazakistanlı kardeşlerimiz kendi imkan ve kabiliyetleri ile oradaki bütün zorlukları aşacaktır. Biz Kazakistan'ın yanındayız. Cumhurbaşkanımız 'her türlü bilgi tecrübe paylaşımına hazırız' dedi. Bu bizim için talimattır. Talep geldiğinde, ihtiyaçları olduğunda, bize talimat iletildiğinde Kazak kardeşlerimize her türlü yardımı yapmaya, elimizden gelen desteği vermeye hazırız.