Kaçırılan 15 Türk denizciyle ilgili flaş açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, korsanlardan şu ana kadar haber gelmediğini, korsanların; ailelerle ve şirketle temasta bulunmadığını açıkladı.

Kaçırılan 15 Türk denizciyle ilgili flaş açıklama

Çavuşoğlu'ndan kaçırılan Türk gemisi ile ilgili flaş açıklama geldi. Bakan Çavuşoğlu, korsanlardan şu ana kadar haber gelmediğini, bölge ülkelerin hepsi ile temasa geçildiğini, geminin limana çekildiğini ve güvenlikle ilgili sorun olmadığını açıkladı. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Gemi şu anda limana yanaştı. Gemide güvenlikle ilgili bir sızma, sıkıntı yok. Henüz korsanlar tarafından ne ailelerine ne bizlere ne de şirkete bir temas bulunmadılar" dedi.

Korsanlardan şu ana kadar bir haber gelmedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kameraların karşısına geçerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Çavuşoğlu, "Vatandaşlarımıza yönelik bir saldırı olmuştur. 15 vatandaşımız şu anda kaçırılmış durumda. Gemi şu anda limana yanaştı. Gemide güvenlikle ilgili bir sızma, sıkıntı yok. Korsanlardan şu ana kadar bir haber gelmedi. Hayatını kaybeden Azerbaycan Türkü kardeşimizi Azerbaycan'a uğurlayacağız. Dördüncü kaptanımız ve personelimiz şu anda gemide kalıyor, şirket de öyle istedi. Korsanlar şirkete veya ailelere henüz ulaşmadı. Geminin sahibi olan şirket de tüm hazırlıklarını yapmış durumda. Henüz korsanlar tarafından ne ailelerine ne bizlere ne de şirkete bir temas bulunmadılar." dedi.

Denizcilere ne oldu?

Nijerya açıklarındaki Gine Körfezinde seyir halindeki Mozart isimli Türk konteyner gemisi korsan saldırısına uğradı.

Korsanların silahlarla baskın düzenlediği gemideki, Azeri bir denizci hayatını kaybetti. Korsanların 15 denizciyi rehin alarak gemiden ayrıldı.

Türkiye, Nijerya'da deniz haydutlarının Türk gemisine yaptığı saldırıda kaçırdığı mürettebatın bulunması için girişimler başlattı.