Bakan Karaismailoğlu'ndan tv100'e özel açıklamalar

Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı bugün açılıyor. Açılış öncesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tv100'e özel açıklamalarda bulundu.

Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı bugün açılıyor. Açılış öncesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tv100'e özel açıklamalarda bulundu. 

Metro açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla saat 16.00'da gerçekleşecek. Metro hattı tam kapasiteyle yarın sabah faaliyete geçecek. 

"Böyle kıymetli bir yeri kıymetli bir metro hattıyla buluşturmak bizim için çok önemliydi"

Bakan Karaismailoğlu, "Mutlu ve guruluyuz böyle büyük bir yatırım için. Bugün artık metro hattımız bitiyor ve vatandaşımızın ve milletimizin hizmetine sunuyoruz. İstanbul gibi metropollerde olmazsa olmaz kaliteli, güvenli ve ekonomik toplu taşıma hizmeti sürmek ve bunu da düzgün işletmektir. Trafik sıkışıklığını önlemenin başka yolu yok. Toplu taşımanın da en önemli faktörü raylı sistemlerdir. Şu an İstanbul'da devam eden 263 kilometre raylı sistem hattı var. Onlar da 2019 yılı öncesi yapılmış hatlardı. Bizimde bakanlık olarak devam ettiğimiz ve bugün açılışını gerçekleştireceğimiz hatla birlikte tam 103 kilometre metro ve 7 hatta çalışmalarımız sürüyor. Bugün de 7.4 kilometrelik kısmını vatandaşımızın hizmetine sunuyoruz. Bu hattımız Kadıköy meydandan başlayan, Kartal-Pendik'e kadar ulaşan hattımızın Sabiha Gökçen arasındaki bağlantıyı sağlamış oluyoruz. Sabiha Gökçen dünyanın en önemli havalimanları arasında yer alıyor. Böyle kıymetli bir yeri de kıymetli bir metro hattıyla buluşturmak bizim için çok önemliydi" dedi.