Bakanlık açıkladı! Bu duyuru tüm vatandaşları ilgilendiriyor!

İçişleri Bakanlığı resmi sayfasından kritik bir uyarı yapıldı. Ev adresleriyle ilgili yapılan bu duyuru, milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Yapılan duyuruya göre, gerçeği aykırı adres beyanında bulunan vatandaşlar ve yabancı uyruklu kişiler hakkında adli ve idari işlemler başlatılıyor. İşte detaylar…

Bakanlık açıkladı! Bu duyuru tüm vatandaşları ilgilendiriyor!

İçişleri Bakanlığı Göç İdarei Başkanlığı’ndan tüm vatandaşları ilgilendiren önemli bir açıklama geldi. İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı son duyuruya göre, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan yabancı uyruklu kişiler ve vatandaşlar hakkında adli ve idari işlem başlatılacak. İşte o duyuru…

Gerçeğe aykırı adres beyanı yapanlar hakkında adli işlem başlatılacak

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, yabancıların adres beyanlarına ilişkin basın açıklamasında bulundu. Göç İdaresi Başkanlığı tarafından şu açıklama yapıldı:

Kişilerin adres bildirimine ilişkin işlemlerde, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50’nci maddesine göre yazılı beyan esastır.

Ülkemizde vatandaşlarımızın ve yasal statüde bulunan yabancıların tüm adres tescil işlemleri Nüfus Müdürlükleri ve İl Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir.

Yasal kalış hakkı bulunan yabancıların adres beyanlarının tamamında, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından titizlikle ve yerinde tahkikatlar yürütülmekte olup 2022 yılının başından bu yana 3.791.198 yabancının adres tahkikatı yapılmış ve rutin olarak yapılmaya devam etmektedir.

Ülkemizde yasal kalış hakkı bulunan yabancıların sayıları ve yoğunlukları Bakanlığımızca düzenli olarak takip edilmekte olup belirlenen ilçe ve mahallelerin yabancıların ikametine kapatılması gibi düzenlemeler yapılmakta ayrıca yukarıda belirtildiği üzere yabancıların adreslerine ilişkin tahkikat işlemleri de devam etmektedir.

Bu çerçevede; gerek tahkikat ve taramaya gerekse şikâyete bağlı olarak gerçeğe aykırı adres beyanında bulunulduğunun tespit edilmesi halinde vatandaşımız veya yabancı uyruklu ilgili tüm kişiler hakkında gerekli idari ve adli işlemler yapılmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.