Balıkçı ağlarına takılan 1 metrelik dev vatozu polis kurtardı

Nadir görülen 1 metre boyunda yaklaşık 40 kilogram ağırlığındaki dev vatoz deniz polisi tarafından bir balıkçı ağına takılmış halde bulundu. Dev vatoz, takıldığı ağdan kurtarılarak denize salındı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: İHA

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'de bağlı Deniz Limanı Büro Amirliği ekipleri Karaburun açıklarında nadir olarak görülen 1 metre boyunda, yaklaşık 40 kilogram ağırlığında bir vatozu ağlara takılmış halde buldu. Polis, dev vatozu, takıldığı ağdan kurtararak yeniden denize saldı.

Polis ekipleri, Karaburun açıklarında ağ kontrolü yaptığı esnada balıkçı ağına takılmış dev bir vatozu fark etti. Ekipler, hemen harekete geçerek dev vatozu kurtarmak için çalışma başlattı.

Vatozun bulunduğu ağı güçlükle teknelerine çıkartan ekipler, ağın iplerini titizlikle kesti. Yakalandığı ağlardan kurtarılan vatoz, daha sonra yeniden denize salındı.
Vatozun 'Kazık Kuyruk' türüne ait olduğu ve bu türün nadir olarak denizlerde görüldüğü belirtildi. Kurtarılan vatozun ağırlığının yaklaşık 40 kilogram ve boyunun 1 metreden fazla olduğu öğrenildi.
Öte yandan ekipler, vatozun takıldığı ağın avlanma koşullarına uygun olmayan bir ağ olduğunu tespit ederek ağın kime ait olduğunun belirlenmesi için inceleme başlattı.