Herkes Balıkesir'deki bu sınıfı konuşuyor

Balıkesir'in Altıeylül ilçesinde bulunan Kuva-yi Milliye Ortaokulu'nun 5-A sınıfı dünyada benzersiz. Sınıfın özelliği ise aynı anda 5 tek yumurta ikizi öğrencinin birlikte eğitim-öğretim görüyor olması.

Balıkesir'in Altıeylül ilçesindeki Kuva-yi Milliye Ortaokulu 5-A sınıfında bulunan 5 tek yumurta ikizi Damla-Yağmur Üstünel, Kemal Tezcan-Ahmet Hasan Yılmazer, Efe-Ege Sağlık, Hüseyin-Yusuf Kılıçarslan, Selim-Salih İbiş’i görenler şaşırıyor.

Fiziksel benzerliklerinin yanı sıra okul formaları, hareket ve davranışlarıyla da neredeyse birbirinin aynı olan ikizleri öğretmen, öğrenci ve okul yönetimi tarafından tanıyıp ayırt etmek çok kolay olmuyor. Ayırt edilmenin dışında hiçbir sıkıntısı olmayan ikizler adeta okulun neşe kaynağı.

Okul müdürü Raşettin Dağ öğrencilerin tesadüfen bir araya geldiğini ifade ederek, “Yeni eğitim ve öğretim yılına başlarken aynı sınıfta bulunan 5 ikiz öğrencimiz bizim de dikkatimizi çekti. Bugün ikizlerimizden biri gelmedi. 28 kişilik sınıfın neredeyse yarısına yakınını ikizlerimiz oluşturuyor”dedi.

Bilişim Teknolojileri öğretmeni Kadir Kayabey ise, "Bu sene okulumuzun 5-A sınıfında 5 tane ikiz öğrencimiz aynı sınıfta eğitim ve öğretim görecek. 12 tane birbirine benzeyen çocuk demek. İnşallah bunun yararını göreceğiz ve zararını bertaraf edeceğiz. İnsan ister istemez karıştıracak tabi ki daha yeni derslere başladık ama ben zamanla öğreneceğimi tahmin ediyorum" diye konuştu.