Bankacılıkta yeni dönem! Bireysel analiz...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hayata geçirilen Bireysel Bankacılık Analiz ve Derecelendirme Modeli sistemi ile finansal tüketicilerin korunması hedefleniyor.

Google Haberlere Abone ol

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankacılık sektöründe yaşanan dijital dönüşümle birlikte finansal tüketicilerin korunmasına yönelik bir denetim ve gözetim sistemi geliştirdi.

İşte konuya ilişkin yapılan açıklamada yer alan detaylar...

Açıklamada şu 4 önemli değişime yer verildi:

1- Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak finansal inovasyonun, dijitalleşmenin ve yeni kanalların artması,

2- Gençler ve yaşlılar gibi kırılgan müşteri profilinde bireysel bankacılık hizmetleri kullanımının yaygınlaşması,

3- Bankacılık hizmetlerine erişim sağlayan nüfusun son on yıllık süre zarfında büyük ölçüde artması,

4- Bireysel bankacılık uygulamalarının ekonomik ve sosyal yönleriyle toplum üzerindeki etkilerinin büyümesi gibi gelişmeler gözlenmektedir.

Bu maddeler ışığında yaşanan değişime yönelik geliştirilen Bireysel Bankacılık Analiz ve Derecelendirme Modeli’nin (BAM) ayrıntıları şöyle aktarıldı: “Söz konusu gelişmelere uygun olarak; ülkemizin de üyesi olduğu G-20, Finansal İstikrar Kurulu (FSB), Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından yayımlanan ilke, rehber ve raporlar değerlendirildiğinde genel itibarıyla üye ülkelerden finansal tüketicilerin korunmasına yönelik bir denetim ve gözetim sistemi kurmaları
beklenmektedir. Dünya Bankası tüketicinin korunması ve finansal okur-yazarlığın artırılmasının finansal piyasaların uzun vadeli istikrarı için önemine vurgu yapmaktadır.

Bu kapsamda; 2021 yılı Ekonomik Reform Paketi ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Ekonomi Reformları Eylem Planı doğrultusunda "Bireysel Bankacılık Analiz ve Derecelendirme Modeli (BAM)" geliştirilmiş olup BAM ile halihazırda yapılmakta olan mevzuata uygunluk denetimine ilaveten proaktif bir bakış açısıyla banka işleyişinin, iş modelinin, strateji ve politikalarının finansal tüketicilerin hak ve menfaatleri kapsamında değerlendirilmesi ve bu doğrultuda kural ve standartlar oluşturularak en iyi uygulamaların yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.22 0.8271%
GBP/USD 1.40 0.799%
USD/JPY 108.60 -0.44%
USD/CHF 0.90 -0.7273%
AUD/USD 0.78 0.8352%
USD/CAD 1.21 -0.107%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,441.33 0.95%
ALTIN 485.05 0.51%
DOLAR 8.24 -0.36%
EURO 10.04 0.26%
BRENT 68.48 -0.28%