Barış Yarkadaş'tan dikkat çeken kulis! Özgür Özel o ismi aday yaparsa liderlik testinde sınıfta kalır

Pınar Işık Ardor ile Akşam Raporu programına katılan gazeteci Barış Yarkadaş, Özgür Özel ile ilgili dikkat çeken kulis bilgisi paylaştı. Yarkadaş, "Özgür Özel'in genel başkanlığı için hayli uğraşan grubun ileri gelen isimleri Özel’e ‘İmamoğlu İzmir’e Buğra Gökce’yi getirmek istiyor. Eğer Buğra Gökce’yi aday yaparsan liderlik testinde sınıfta kalırsın." dediler ifadelerini kullandı.

Akademisyen Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU, Millet Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Sinan BURHAN ve tv100.com yazarı Barış YARKADAŞ Pınar Işık Ardor ile Akşam Raporu programına konuk oldu.

Canlı yayında CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Buğra Gökce ve Özgür Özel'e dair kulis bilgilerini paylaşan Barış Yarkadaş şu ifadelere yer verdi:

"BUĞRA GÖKCE’Yİ ADAY YAPARSAN LİDERLİK TESTİNDE SINIFTA KALIRSIN"

"İmamoğlu’nun İzmir’de aday yapmak istediği isim Buğra Gökce başvurusunu yaptı. Özgür Özel’e İzmir için söylenen bir isim var. Özgür Özel'in genel başkanlığı için hayli uğraşan grubun ileri gelen isimleri Özel’e ‘İmamoğlu İzmir’e Buğra Gökce’yi getirmek istiyor. Eğer Buğra Gökce’yi aday yaparsan liderlik testinde sınıfta kalırsın. O yüzden yapman gereken Alaaddin Yüksel’i İzmir’e aday yapmandır’ dediler." dedi.

BUĞRA GÖKCE KİMDİR?

Barış Yarkadaş'tan dikkat çeken kulis! Özgür Özel o ismi aday yaparsa liderlik testinde sınıfta kalır - Resim : 1

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Buğra Gökce, 1974 yılında Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde 1995 yılında Lisans, 2000 yılında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

2002 yılından itibaren TMMOB Şehir Plancıları Odasında çeşitli kademelerde yöneticilik görevleri üstlendi. 2006-2007 yıllarında Oda’nın Genel Başkanlığı görevini yaptı. 2005 yılından itibaren ODTÜ ve Gazi Üniversitelerinde 2014 yılına kadar yarı zamanlı öğretim görevliliği yaptı. 2008 yılında İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Üyeliğine atandı.

2007 yılında Japon Hükümetinin verdiği burs ile Japon kentlerinde planlama ve kentsel ulaşım yatırımları konusunda lisansüstü eğitim aldı.

2008 yılında ODTÜ Şehir Planlama Anabilim Dalı’ndan doktora derecesi aldı. İngilizce Doktora tezi bir uluslararası yayınevi tarafından basıldı.

1996 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesinde başlayan kamu görevi çok sayıda planlama çalışması ve Ankara 2023 Nazım Planlama çalışmaları koordinatörlüğü ile 2009 yılına kadar sürdü. 2009- 2010 yıllarında İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu başkanlığı görevini üstlendi.

2009 yerel seçimleri sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Çankaya Belediyesine geçişine muvafakat verilmediği için memuriyetten istifa ederek Çankaya Belediyesi’nde görev yapmaya başladı. 2010-14 yıllarında bu Belediye’de yatırımlardan sorumlu başkan yardımcılığı görevini yürüttü.

2014 yerel seçimleri sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Fen İşleri Daire Başkanı olarak göreve başladı. Aynı yılın Ekim ayında Genel Sekreter Yardımcılığı’na atandı. Çok sayıda akademik yayın ve bildirisi de bulunan Gökce, Merkezi İş Alanları, Ofis Kullanımlarının yer seçimi, Üst Ölçek Planlama konularındaki çalışmalarına Kentsel Ulaşım, Kentsel Tasarım, Peyzaj Planlama, İnşaat teknolojileri, yapılaşma süreçleri bağlamında çeşitli proje, yatırım ve uygulamaları sevk-idare eden görevleri de eklemiştir.2016 yılı Eylül’ünde vekaleten atandığı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine 2017 Mart başında asaleten getirilen ve Mayıs 2022 tarihine kadar bu görevi sürdüren Gökce; İzmir’de altyapı, üstyapı proje ve uygulamalarının yürütülmesi sonrası, Büyükşehir bütününün sevk ve idaresi sorumluluğunu da üstenmiş oldu.

1 Haziran 2022 itibari ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirildi.

Genel Sekreter Yardımcılığı görevinin yanında 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren İETT Genel Müdürlüğü görevini de üstlendi. 

Temmuz 2023 itibarıyla İETT Genel Müdürlüğü'ne Buğra Gökçe yerine İrfan Demet atandı.

1 Aralık 2023 tarihinde 2024 Türkiye yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki Genel Sekreter yardımcılığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediye eski Genel Sekreterliği görevinde bulunan Buğra Gökce, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden istifa ederek İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı oldu.