Tecavüz sanığı Musa Orhan, Ezgi Mola'dan şikayetçi oldu

Batman'da intihar eden İpek Er'e tecavüz ettiği ileri sürülen, tutuksuz olarak yargılanması devam eden tecavüz sanığı Musa Orhan, Ezgi Mola'dan şikayetçi oldu. Mola'nın 2 yıl 4 aya kadar hapsi isteniyor. İşte şikayetin gerekçesi...

Batman'da yaşayan İpek Er isimli kadın, geçtiğimiz yıl bir mektup bırakarak intihar etti. Genç kadının ölümünün ardından Siirt'te görevli jandarma Musa Orhan önce gözaltına alındı, ardından da mahkemeye çıkarıldı ancak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Olayın meydana geldiği tarihte Türkiye'de sosyal medyanın günmedi sadece bu olay oldu. İnsanlar Musa Orhan'ın tutuklanmasını isteyerek kampanya başlattı.

Batman'ın Beşiri ilçesinde tabancayla intihara kalkışan ve 34 gün sonra 18 Ağustos 2020'de hastanede hayatını kaybeden İpek Er, bıraktığı mektupta, Siirt'te görevli jandarma Musa Orhan'ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasını yazdı. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianame, Siirt 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Orhan hakkında, 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık Orhan'ın yargılanması sürerken, olayın ardından sosyal medyadan tepki yağdı.

Ezgi Mola sosyal medyadan bu mesajı paylaştı

Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020'de sosyal medya hesabından "Tecavüzcü şerefsizi dışarı salan vicdanınızda boğulun. Artık yasa, dua, dilek, istek, rica, umut her şeyi elimizden aldınız ya!! Ne diyim! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun!!! #MusaOrhanTutuklansin" paylaşımında bulundu.

"Özür dilemekten imtina etti"

Musa Orhan'ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, yaptığı açıklamada, "Toplumsal bir cinnet hali olarak bulaşıcı bir hastalık gibi hızla yayılan linç kültüründe bireyler, kendilerinden olmayanları sadece cezalandırmak için değil aynı zamanda emsal oluşturmak için de bu eyleme başvururlar. Sanık Ezgi Mola da dosya hakkında hiçbir bilgisi olmadan, tek bir kaynaktan kasıtlı olarak yayılmış sahte evrakı gerçek gibi kabul etmiştir. Atmış olduğu gönderiyi aylarca başa tutturarak, müvekkilime on binlerce küfür ve tehdit edilmesine zemin hazırlamıştır. Özür mesajı yayımlamaktan imtina ettiği için şikayetçi olmak zorunda kaldık. Sosyal medya linç kültürünü tamamen bitirmezsek yarın Ezgi Mola hanım da bir başka linç kültürünün mağduru olabilir" dedi.