BBP Lideri Mustafa Destici tv100'e konuştu: Depreme hazırlık noktasında en iyi aday Murat Kurum

tv100'ün 'Seçim Özel' programına konuk olan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Erdoğan Aktaş'ın "İstanbul’da Cumhur İttifakı Adayı Murat Kurum’un performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu cevabı verdi: "Depreme hazırlık noktasında en iyi aday Murat Kurum. Bunu tartışmasız görüyoruz." CHP'de para sayma tartışmalarına ilişkin konuşan Destici, "Ekrem Bey’in nihai hedefi İstanbul’a hizmet etmek değil. Bir Belediye Başkanı niye bunlarla anılır?" ifadelerini kullandı.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, tv100'ün 'Seçim Özel' programına konuk oldu. Mustafa Destici, gazeteci Erdoğan Aktaş ile Pınar Işık Ardor'un sorularını yanıtladı.

Mustafa Destici'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

Pınar Işık Ardor: Büyük bir trafik kazası atlattınız

"Büyük bir kazaydı ama hafif yaralarla atlattık. 3-4 günde toparladık. Tekrar seçim çalışmalarımıza son gaz devam ediyoruz.

Erdoğan Aktaş: Kaza olunca aklıma Muhsin Yazıcıoğlu geldi. Enteresan bir kaza, araç yanıyor kül oluyor. Sizin kazanız olunca da aklıma o kaza geldi. Bu şekilde şüphe uyandıracak bir şey var mı? Ya da sizin aklınızda bir soru işareti var mı?

"KAZAYLA İLGİLİ BİR ŞÜPHEM YOK"

Biz normal bir kaza olarak gördük ama emniyet araştırmalarını yapıyor. Yola on numara yağ dedikleri bir şey dökülmüş. Yakıt olarak kullanılan yağlardan. Hava da yağmurlu. Ben arka koltukta da emniyet kemeri takan biriyim. Hassasım bu konularda. O gün indik bindik derken kemeri takmayı unutmuşuz. Konuşmaya daldık. Birden kaydı araba attı kendisini. Araba ters döndü ve istinat duvarına vurarak durdu. 3 kişi zarar gördük. Benim şüphem kazayla ilgili yok ama doğal olarak araştırılıyor.

Pınar Işık Ardor: Nasıl görüyorsunuz Türkiye'deki yerel seçim atmosferini?

"YAKLAŞIK 370 BELEDİYE BAŞKAN ADAYIMIZ VAR"

11'i büyükşehir olmak üzere 26 il ziyaret etmişiz şu ana kadar. 39 büyükşehirde olmak üzere 57 ilçe ziyaret etmişiz. 11 belde ziyaret etmişiz. Doğu'dan Karadeniz'e çok sayıda şehir ziyaret ettik. Kırsalda bir yerel seçim olarak algılanıyor. Bizim aşağı yukarı 370 belediye başkan adayımız var. Büyükşehirler başta olmak üzere bazı seçim çevrelerinde Cumhur İttifakı hassasiyeti ve mutakabattan dolayı aday çıkarmadık.

"ERZURUM'DA 3 İLÇE ALIYORUZ"

Doğu ve Güneydoğu'da da PKK'nın siyasi uzantılarının iddialı olduğu yerlerde aday çıkarmadık. 370 aday çıkardık, bunların yarısından fazlası iddialı aday. Biz Erzurum'da 3 ilçe alıyoruz. Geçtiğimiz dönem 2 ilçe almıştık. Bu 5 de olabilir. Sakarya'da minimum 2 ilçe alırız. Eskişehir'de minimum 1, Ankara'da minimum 1,2,3 olabilir. Mesela Gölbaşı. Ankara'nın gözde ilçelerinden birisi.

Pınar Işık Ardor: 2019'a göre daha mı başarılı bir seçim kampanyası götürdünüz? Daha mı başarılı bir seçim sonucu bekliyorsunuz?

"SİVAS'TA AÇIK ARA ÖNDEYİZ"

Biz Cumhur ittifakı'nın bir parçasıyız. Yerel seçimler bir iş birliği seçimleri. Burada bir işbirliğimiz var bütün ilçelerde. Ama ayrı girdiğimiz yerlerde var. Diğer 51 ilde çoğunda zaten AK Parti, MHP ve Büyük Birlik Partisi kendi adaylarıyla yürüyor. Sivas'ta şu anda açık ara diyebileceğimiz bir şekilde öndeyiz inşallah.

Erdoğan Aktaş: Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatından sonra Sivas'ı kazanmıştı Büyük Birlik Partisi. 

"YA BİRİNCİ OLDUK YA İKİNCİ ÜÇÜNCÜLÜĞÜMÜZ YOK"

2019'da kazanmıştık. Bundan önce zaten 6 yerel seçim olmuş. Bu seçimlerin tamamında biz ya birinci olmuşuz ya ikinci olmuşuz, üçüncülüğümüz yok. Şimdi inşallah 31 Mart akşamı Sivas tekrar Büyük Birlik Partisi'ne geçecek.

"TERÖRLE MÜZAKERE OLMAZ MÜCADELE OLUR"

Yeniden çözüm süreci kokusu geliyor. Biz bunu asla kabul etmiyoruz. Bu terörün uzantısı siyasetçiler nereden alıyor gücünü? Terör örgütünden alıyor. Terör bittiği anda onlar da bitecek. Onların toplumda bir karşılığı yok. Terör örgütü uzantılarıyla çözüm olmaz. Daha doğrusu terörle müzakere olmaz mücadele olur.

Erdoğan Aktaş: İstanbul’da Cumhur İttifakı Adayı Murat Kurum’un performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

"EN İYİ ADAY MURAT KURUM"

Murat Bey hem düzgün, temiz, ehliyetli, liyakatli, çalışkan bir kardeşimiz, bir siyasetçi. Çok deneyimli ve başarılı bir Bakanlık dönemi geçti. Gerçekten güzel de bir kampanya yürütüyor. Depreme hazırlık noktasında en iyi aday Murat Kurum. Bunu tartışmasız görüyoruz.

"İSTANBUL'UN SON 5 YILI KAYIP"

Gerçekten İstanbul’un son 5 yılını kayıp olarak görüyorum. İstanbul’a çok sık gidip gelen birisi olarak elle tutulur bir şey göremiyorum İstanbul’da. Aynı şey Ankara ve İzmir için de geçerli. İstanbul belediyesine bakıyorsunuz elle tutulur ne var? Metro yaptım dedi o projelerin kendisinden önce başladığı ortaya çıktı. Trafikle ilgili bir rahatlamayı bırakın eskiye göre daha yoğunluk var.

“EKREM BEY’İN NİHAİ HEDEFİ İSTANBUL’A HİZMET ETMEK DEĞİL. BİR BELEDİYE BAŞKANI NİYE BUNLARLA ANILIR?”

Ekrem Bey’in nihai hedefi İstanbul’a hizmet etmek değil. Bir Belediye Başkanı niye bunlarla anılır? İstanbul gibi bir metropolün, Dünya’nın en güzel, en büyük şehirlerinden bir tanesinin Belediye Başkanısınız. Sizin önce bulunduğunuz koltuğun hakkını vermeniz gerekir. Önümüzdeki dönem içinde hedefi çok açık ve net İstanbul Belediyesinin kazanıp bundan sonraki yapılacak ilk Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup Cumhurbaşkanlığını kazanmak. Hedefi bu. Hedefi İstanbul’a hizmet etmek, İstanbul’u depreme hazırlamak, İstanbul’un trafik sorununu çözmek değil. Hedefi Cumhurbaşkanlığı. Bu hedefe de PKK’nın siyasi uzantıları ve onların yol arkadaşlarıyla birlikte yürüyor. Onun Karadenizli olması bu yaptıklarını örtmez."