Bilim insanları Mars ortamında domates üretti

Bilim insanları Florida’da Mars benzeri bir ortam yaratarak iki yılı süren bir deney gerçekleştirdi. Mars’ın havası, basıncı ve sıcaklığını yaratmayı başaran bilim insanları domates üretmeyi başardı.

2 yıl sürdü, Mars'ta ilginç deney!

İnsanlığın yıllardır peşinden koştuğu Kızıl Gezegen'de yaşam henüz gerçekleşmemiş olsa da bilim insanları Mars ortamını yaratarak bir deney yaptı.

Florida’daki Florida Teknoloji Üniversitesi’ndeki Aldrin Uzay Enstitüsü ile ketçap üreticisi Heinz’ın ortak çalışması sonucunda Mars ortamında domates üretildiği açıklandı. Araştırmayı yürüten bilim insanı Andrew Palmer’ın yönettiği grup güçlü LED ışıklar kullandı ve sıcaklık ve toprak değerlerini de yakından takip etti.

Mars’ta yaşamın başlaması durumunda insanların karşılaşabileceği senaryoları analiz eden uzmanlar, Mars’taki toprağa benzeyen Mojave Çölü’nden toprak üzerinde çalıştı. Yüzlerce domates hasat etmeyi başaran bilim insanları buna rağmen daha büyük verim alabilmek için ışık, toprak ve sıcaklık gibi değerlerin dengesini sağlamaya çalışacaklarını kaydetti.