Korona testinizin doğruluğunu nasıl anlarsınız?

Bilim Kurulu Üyesi profesörler halk arasında ve ünlü camiasında bahsedilen koronavirüs testlerinin yanıltıcı sonuçlarına cevap verdiler. Bilim insanları koronavirüsü tespit eden PCR testinin en doğru test olduğunu ve yaklaşık yüzde 60 kesin sonuç verdiğini ifade ettiler.

Birçok insandan sonra ABD’li ünlü iş insanı Elon Musk’un bir günde 4 test yaptırıp ikisi negatif ikisi pozitif çıkınca da ‘Bir şeyler dönüyor’ yönündeki açıklamasını değerlendiren uzmanlar, “Hiç bir test yüzde yüz doğru sonuç vermez. Önemli olan semptomdur. PCR koronavirüste en güçlü tanı yöntemidir. Düzmece bir durum varsa insanlar neden ölüyor?” dedi.

Prof. Dr. Fehmi Tabak, "Temas öyküsü, semptomları ve akciğer tomografi bulguları teşhis açısından çok önemli. Şu an için aktif hastanın yüzde 60'ının PCR testi pozitif" diye konuştu.

Kovid-19 testlerinin güvenilirliği geçtiğimiz günlerde milyarder iş insanı Elon Musk’ın sözleriyle yeniden gündeme geldi.

Musk, “Oldukça düzmece bir şeyler dönüyor. Bugün dört kez korona testine girdim. İki testin sonucu negatif, diğer iki testin sonucu ise pozitif çıktı.Aynı makine, aynı test, aynı hemşire. ABD’nin hızlı antijen testi” açıklaması kafaları karıştırırken, uzmanlar ise Musk’ın sözlerine şüpheyle yaklaştı.

Prof.Dr.Tevfik Özlü (Bilim Kurulu Üyesi); ”Şayet Elon Musk’ın ima ettiği gibi testler ve hastalık sözüm ona uydurulmuşsa insanlar neden ölüyor. Akciğer tomografisine bakıp oluşan tahribatı açıkça görüyoruz.