Bilim Kurulu üyesinden kritik uyarı!.. İkinci dalga, üçüncü dalga..!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, resmi Twitter hesabından korona virüsü ile ilgili olası senaryoları paylaştı.

Bilim Kurulu üyesinden kritik uyarı!.. İkinci dalga, üçüncü dalga..!

Özlü, "Aşı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir. Tedbirlerle kontrol altına alınıp sonra gevşeme olduğunda tekrar ikinci dalga, üçüncü dalga yaşanabilir. Aşısı bulunup toplumun, insanlığın yüzde 60-70'i bu aşıyla aşılanıncaya kadar böyle dalgalanmalarla gidebilir" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, korona virüsüyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Sosyal medya hesabından bir video paylaşan Özlü, şunları söyledi:

- Herkesin merak ettiğin bu salgın biter mi, ne zaman, nasıl biter yoksa böyle devam edecek mi? Bunu merak ediyoruz.

- Bu sorunun kesin ve net bir cevabı yok henüz daha. Birtakım varsayımlar, olasılıklar, gözlemler ve deneysel çalışmalar var.

- Bunlardan yola çıkarak bir olasılığı dile getirebiliriz.

- Öncelikle iyimser olasılıklardan başlayacak olursak eskiden beri herkesin sorduğu, merak ettiği olasılık, yaz gelince salgın biter mi, evet böyle bir olasılık var. Yaz gelince salgın bitebilir.

- SARS’ta öyle olmuştu biliyorsunuz. Tabi bu virüsün geçirdiği mutasyonel değişikliğe bağlı olarak yayılmasının durması anlamına geliyor.

- Arizona Üniversitesi’nde virüs üzerinde yapılmış bir çalışma var. Ciddi bir genetik mutasyonun ortaya çıktığına ortaya koymuşlar.

- Aşı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir.

- Tedbirlerle kontrol altına alınıp sonra gevşeme olduğunda tekrar ikinci dalga, üçüncü dalga yaşanabilir ta aşısı bulunup toplumun, insanlığın yüzde 60-70’i bu aşıyla aşılanıncaya kadar böyle dalgalanmalarla gidebilir.