Bill Gates, açık açık uyardı! Dünya devlerinin sonunu getirebilir

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, ilerleyen teknolojiyle gelişmekte olan yapay zekalarla ilgili dikkat çeken bir uyarıda bulundu. Gates, yapay zeka teknolojisinin Google ve Amazon gibi dünya devlerinin sonunu getirebileceğini söyledi.

Bill Gates, açık açık uyardı! Dünya devlerinin sonunu getirebilir

Kovid-19 öncesi yaptığı öngörülerle gündeme gelen Bill Gates, bu kez yapay zeka konusuyla ilgili yaptığı açıklamayla gündeme geldi. Yapay zekalara karşı dikkatli olunmasını ifade eden Bill Gates, yapay zekaların Google ve Amazon gibi şirketlerin sonunu getirebileceğini söyledi.

Bu teknolojinin kullanıcıların davranışını kökten değiştirebileceğini ifade eden Gates, "Kişisel asistanı kim kazanırsa kazansın bu büyük bir şey olacak. Çünkü bir daha asla arama motoruna gitmeyeceksiniz... Bir daha asla Amazon'a gitmeyeceksiniz." dedi.

Gates yapay zekalı asistanın kullanıcıların ihtiyaçlarıyla alışkanlıklarını anlayabileceğini ve okumaya zaman kalmayan şeyleri öğrenmesini sağlayacağını savundu.

Teknoloji milyarderi, yapay zeka yarışında dev şirketlerin kazanabileceği gibi girişim şirketlerinin de galip gelebileceğini vurguladı.

Dijital asistanın herkesin kullanımına açılmasının biraz zaman alacağını kaydeden Gates, bu esnada şirketlerin ChatGPT benzeri yazılımları kendi ürünlerine adapte etmeyi sürdüreceğini belirtti.

Dünyanın en zenginlerinden biri olan Gates, iyi metinler çıkaran yapay zeka teknolojisinin beyaz yakalı çalışanları etkileyebileceğini savundu.

Gates, ileride insan çalışanlardan daha ucuza gelecek insansı robotların mavi yakalı çalışanları etkileyeceğine inandığını da sözlerine ekledi.