Bill Gates: Korona virüs testi gebelik testi gibi olacak

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Microsoft'un kurucusu Bill Gates, korona virüs salgını hakkında değerlendirmelerde bulundu. Salgınını "dünya savaşına" benzeten Gates, "Tek fark, hepimizin aynı cephede olması" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Dünyanın henüz normale dönmesinin mümkün olmadığını da tekrarladı. Ancak diğer yandan heyecan verici test çalışmalarının da ipuçlarını paylaştı.

Herkesin gündeminde, "Hayat ne zaman normale dönecek?" sorusu var. Microsoft'un kurucusu Bill Gates'e göre bu, test ve aşı çalışmalarındaki ilerlemelere bağlı. Ancak ona göre bu yakın zamanda olmayacak.

 GATES'TEN KORONA VİRÜS YORUMLARI

Bill ve Melinda Gates Vakfı Başkanı, İngiliz Times gazetesine konuştu. Aynı zamanda dünyanın en zengin ikinci kişisi olan Bill Gates, "En büyük kabusum gerçek oldu" dedi. Etkisi kanıtlanan bir koronavirüs aşısı olursa, fabrikalarda milyarlarca dozda üretilmesi için fon sağlayacağını açıkladı.

 Ünlü iş insanı Washington Post için yazdığı bir makalede ise "Normal yaşama dönmeden önce koronavirüsü saptamamıza, tedavi etmemize ve önlememize yardımcı olan bazı yenilikçi araçlara ihtiyacımız olacak" ifadelerini kullandı.

 Gates özellikle test ve filyasyon çalışmalarının önemine değindi. Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın desteklediği bir test çalışmasında, hastaların kendilerinden örnek alarak yaptıkları testlerin de bir tıp uzmanı örnek almış gibi aynı sonucu verdiğini söyledi.

"GEBELİK TESTİ GİBİ EVDE YAPILABİLECEK"

Geliştirme aşamasındaki bir başka testin, evde yapılan gebelik testleri gibi çalıştığını duyurdu. Söz konusu çalışmaya göre burundan alınan bir örnek, laboratuvara göndermek yerine bir sıvıya koyuluyor. Sonra bu sıvı bir kağıt şeridine dökülüyor. Eğer kişiden alınan örnekte virüs varsa, kağıt renk değiştiriyor. Gates'in tahminlerine göre, bu testin birkaç ay içinde hazır olması bekleniyor.

Gates doğru kişilere test uygulanmasının, ve temas takip çalışmalarının da öneminin büyük olduğunu söyledi. Daha teknolojik bir yöntemin de araştırıldığını açıkladı. Dijital araçların katkısının öneminü vurgulayan Gates, yazısında bluetooth üzerinden çalışan bir cihaz takip sisteminden bahsetti. Bu sisteme göre, kişi dışarı çıktığında telefonunda bluetooth açarak kapsama alanı içindeki cihazların birbirine sinyal göndermesi sağlanabilir. Bu durumda aynı ortamda bulunan bir kişi virüse yakalanırsa, o alanda bulunmuş olan herkese bildirim gider. Ve temas takip yapılabilir.