Biontech aşısı yan etkileri neler? Koronavirüs aşılarının yaygın yan etkileri…

Türkiye'de koronavirüs aşılama çalışmaları hız kesmeden sürüyor. SGK'lılar için aşılama sürecinin başlamasıyla birlikte Biontech aşısının yan etkileri merak edilmeye başlandı. Peki,Biontech aşısı yan etkileri neler? Koronavirüs aşılarının yaygın yan etkileri…

Biontech aşısı yan etkileri neler?

Koronavirüs aşılama çalışmaları hız kazandı. Dün akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada SGK'ya kayıtlı tüm çalışan ve işçilerin aşı randevusu alabileceği müjdesini duyurmasının ardından vatandaşlar MHRS ve e-Nabız üzerinden koronavirüs aşı randevularını oluşturmaya başladı. Sağlık Bakanlığının resmi sitesi olan https://covid19asi.saglik.gov.tr/ adresi üzerinden şu an tek alternatif olan BioNTech aşısının hafif yan etkileri ve yan etkinin aşı olduktan sonra görülmesi durumunda yapılması gerekenlere yer verildi. Peki BioNTech aşısı yan etkileri nelerdir?

Biontech aşısı yan etkileri neler? Koronavirüs aşılarının yaygın yan etkileri… - Resim : 1

BİONTECH AŞISI KİMİN?

Biontech 2008'de Almanya'nın Mainz kentinde Türk-Alman bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından kurulmuştur. Koronavirüse karşı etkili aşı Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından keşfedilmiştir.

Biontech aşısı yan etkileri neler? Koronavirüs aşılarının yaygın yan etkileri… - Resim : 2

BİONTECH AŞISININ YAN ETKİLERİ NELER?

Çok yaygın olanlar:

  • Baş ağrısı
  • Eklem ağrıları
  • Kas ağrıları
  • Enjeksiyon bölgesinde ağrı
  • Yorgunluk
  • Üşüme
  • Ateş
  • Enjeksiyon bölgesinde şişlik

Daha az yaygın olan başka yan etkiler de görülebilir.

Yan etkiler, ikinci dozdan sonra daha yaygın şekilde görülebilir.

Biontech aşısı yan etkileri neler? Koronavirüs aşılarının yaygın yan etkileri… - Resim : 3

SİNOVAC AŞISININ YAN ETKİLERİ NELER?

Yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

Biontech aşısı yan etkileri neler? Koronavirüs aşılarının yaygın yan etkileri… - Resim : 4

YAN ETKİLER İLE KARŞILAŞILDIĞINDA YAPILACAKLAR 

Aşı sonrasında sık olarak karşılaşılabilecek durumlar ve bu hafif durumlara yönelik destekleyici yaklaşımlar şunlardır:

Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık

Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak şekilde pozisyon veriniz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.) Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

Yorgunluk

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz.

Hafif ateş, titreme

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Baş ağrısı

Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Kas/eklem ağrısı

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Kusma, ishal

Bol sıvı takviyesi yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.

COVID-19 aşısı uygulamasından sonra bunların dışında aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Biontech aşısı yan etkileri neler? Koronavirüs aşılarının yaygın yan etkileri… - Resim : 5

BİONTECH Mİ SİNOVAC MI?

Aşı sırası gelenler Biontech ve Sinovac arasından birini seçecek. Peki hangisi seçilmeli?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı daha önce yaptığı açıklamalarda aşı tercihinde dikkat edilmesi gerekenleri anlatmıştı. Savaşçı, “Eğer kişi bağışıklık istemini baskılayacak ilaç kullanıyorsa, kemoterapi alıyorsa, kanser tedavisi görüyorsa veya daha önceden ağır bir nörolojik hastalık geçirmişse ilk tercihi Sinovac aşısı olsun. Ama genç, sağlıklı hiçbir hastalığı yoksa, kronik hastalığı var; ama bu saydığım hastalıklar değilse o zaman Biontech aşısının koruyuculuk oranı Sinovac aşısına göre yüzde 10 daha fazla” dedi.

Biontech aşısı yan etkileri neler? Koronavirüs aşılarının yaygın yan etkileri… - Resim : 6

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, şu aşı daha iyi sonuç veriyor diye bir şey demek çok mümkün değil. Bu aşılar bize şunu göstermiştir: Sizi yoğun bakıma düşürmemek adına yüzde 100 etkililerdir. Her iki aşı grubu bunda etkilidir” diye konuştu.

Biontech aşısı yan etkileri neler? Koronavirüs aşılarının yaygın yan etkileri… - Resim : 7

BİONTECH KİMLERE YAPILAMAZ 

15 yaş ve altındakilere BioNTech henüz uygulanmıyor. Ama görünen o ki daha düşük yaş gruplarına da bu aşı yapılabilecek. Bilimsel verilerin onaylanması bekleniyor. Diğer taraftan halen devam eden 38 derece ve üstü akut bir ateşli hastalığı bulunanlarda da aşılamanın ertelenmesi gerekiyor.

Biontech aşısı yan etkileri neler? Koronavirüs aşılarının yaygın yan etkileri… - Resim : 8

Ayrıca daha önceden ciddi alerjik reaksiyonlar yaşayanların da aşı olmadan önce bu aşıyı yapacak olan doktoru/merkezi bilgilendirmeleri lazım. İlk aşılamadan sonra hemen/süratle ağır alerjik tepkiler gösterenlere aşının 2. dozu yapılmıyor. Daha önceden COVID-19 geçirmiş olanlara BioNTech aşısı iyileştikten en erken 6 ay sonra uygulanıyor. Bu kişilere sadece tek dozluk uygulama yetiyor.(Hürriyet)