Bir ilçede petrol heyecanı! İlk kazma vuruldu

Adana'nın Kozan ilçesinde petrol heyecanı yaşanıyor. Petrol arama ruhsatı verilen bölgede sonraj kuyusu açma çalışmalarına başlandı. Proje kapsamında, 2000 metrekarelik alanda sondaj faaliyeti yapılacak.

Bir ilçede petrol heyecanı! İlk kazma vuruldu

Adana'nın Kozan ilçesine bağlı Minnetli Mahallesi yakınlarında, petrol aramak için sondaj kuyusu açma çalışmalarına başlandı.

Kozan'a bağlı Minnetli Mahallesi yakınlarında, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından verilen arama ruhsat sahasında, Era Enerji Enerji Servis Hizmetleri ve Petrol Ticaret Limited Şirketi tarafından Eskimantaş-2 petrol arama kuyusu açılıyor.

Ruhsat alanında daha önce açılan Eskimantaş-1 arama kuyusu 1418 metrede “Gaz Emareli Sulu Kuyu” olarak tamamlanmış ve terk edilmişti.

Bir ilçede petrol heyecanı! İlk kazma vuruldu - Resim : 1

PETROL ÜRETİM AŞAMASINA GEÇİLECEK

7 milyon lira değerindeki proje kapsamında 2000 metrekarelik alanda sondaj faaliyeti yapılacak. Yapılacak sondaj en fazla 1250 metre olacak.

Sondaj faaliyeti neticesinde belirlenen petrol rezerv miktarı, kalite uygunluk gibi değerlendirmeler yapılacak. İleriki yıllarda değerlendirme sonuçlarına göre, gerekiyorsa, yeni sondaj lokasyonları belirlenecek, petrolün uygun olması durumunda da üretim aşamasına geçilecek.

Minnetli Mahalle Muhtarı İzzet İnce, çalışmaları büyük bir heyecanla takip ettiklerini belirterek, “Minnetli sınırları içinde bulunan bir arazideki çalışmalar yaklaşık 2 ay önce başladı. İnşallah petrolümüz çıkar, devletimiz, milletimiz ve mahallemiz için sevindirici olur” dedi.