"Bir milyondan fazla Azerbaycanlı göçmen durumuna düştü"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Dağlık Karabağ sorununa değinerek, "Bir milyondan fazla Azerbaycanlı göçmen durumuna düştü." dedi.

"Bir milyondan fazla Azerbaycanlı göçmen"

Azerbaycan'da düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Devlet ve Hükümet Başkanları 18. Zirve Toplantısında, kurumun dönem başkanlığı Venezuela'dan Azerbaycan'a geçti.

Bakü'deki toplantının açılışını gerçekleştiren Venezuela Devlet Başkanı Nikolas Maduro, Bağlantısızlar Hareketi (NAM) dönem başkanlığının Azerbaycan'a geçtiğini ilan etti.

NAM dönem başkanlığı kabul edilen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, toplantıdaki konuşmasında, Azerbaycan'ın başkanlık döneminde kendi faaliyetini Bandung ilkeleri temelinde kuracağını belirtti.

Aliyev, ülkelerin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı, iç işlere karışmamak, karşılıklı çıkarların korunması ve iş birliğinin teşviki gibi ilkeleri içeren Bandung ilkelerinin, Azerbaycan dış politikasının temel ilkeleriyle örtüştüğünü vurguladı.

Uluslararası hukuka uyulması için çabaların artırılması gerektiğine vurgu yapan Aliyev, "Bu açıdan Birleşmiş Milletlerin faaliyetlerinde reformlara ihtiyaç var. Sınırların güç kullanılarak değiştirilmesi, ülkelerin toprak bütünlüklerinin ihlal edilmesi, iç işlere müdahale kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

- "Bir milyondan fazla Azerbaycanlı göçmen durumuna düştü"

Aliyev, Dağlık Karabağ sorununa da değinerek, 25 yıldan fazladır Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin Ermenistan'ın işgali altında olduğunu hatırlattı.

Ermenistan'ın Azerbaycanlılara karşı etnik temizlik politikası yürüttüğüne dikkati çeken Aliyev, "Bir milyondan fazla Azerbaycanlı göçmen durumuna düştü. Ermenistan, Azerbaycanlılara karşı Hocalı Soykırımı'nı yaptı. 613 masum insan, sadece Azerbaycanlı olduğu için vahşice katledildi." diye konuştu.

Aliyev, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından kabul edilen 4 kararda, Ermenistan ordularının kayıtsız şartsız Azerbaycan topraklarından çıkarılmasının talep edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Maalesef o kararlar uygulanmadı. Bazı durumlarda BMGK kararları birkaç gün içerisinde uygulanıyor, bazen ise Azerbaycan'ın karşı karşıya kaldığı sorun örneğinde olduğu gibi, 26 yıldır kağıt üzerinde kalıyor. Bu çifte standart politikasına son verilmelidir."

- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Bu meseleyi Rusya çözecektir

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bu zirveye, Azerbaycan'a desteğimizi göstermek için katıldık." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Karabağ meselesini Rusya ile her zaman konuşuyoruz. Bu meseleyi Rusya'nın çözeceğini düşünüyoruz. Bir an önce barışçıl yollardan Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü esasında çözülmelidir. Biz çabalarımızı sürdüreceğiz. Rusya gayret sarf ederse bu sorun çözülür." dedi.

- Maduro: "Küresel güçlerin önünde diz çökmemeliyiz"

Zirve'nin açılışında konuşan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, dünyada bir çok ülkenin küresel emperyalist güçlerin ekonomik saldırısı altında olduğunu belirterek, "Hiçbir devletin dünyada 'polis' rolünü oynamasına müsaade etmemeliyiz. Küresel güçlerin önünde diz çökmemeliyiz." dedi.

Hem ülkesinin hem de çok ülkenin küresel hegemonyanın saldırısı ile karşı karşıya kaldığını söyleyen Maduro, Bağlantısızlar Hareketi (NAM) üyelerinin bu saldırıları kınaması gerektiğini belirtti. 

Maduro, küresel güçlerin ekonomik yaptırımlarına tüm NAM üyelerinin ortak tavır sergilemesi gerektiğini vurgulayarak, "Venezuela da emperyalist saldırılarla karşı karşıya fakat bizim irademizi kırmak mümkün değil." ifadesini kullandı.

Emperyalist güçlerin saldırılarına karşı NAM üyelerinin dayanışma içerisinde olması gerektiğini vurgulayan Maduro, üye ülkelere daha güçlü beraberlik çağrısında bulundu.

- "Baskılar halklara zarar veriyor"

Maduro, NAM üyesi ülkelere karşı haksız ve kısıtlayıcı önlemler alındığını, tehdit ve baskıların halklara zarar verdiğine vurgu yaparak, "Yaptırımlar sayesinde beğenmedikleri sistemleri yok etmeye çalışıyorlar. Bununla ilgili ortak tepki vermeliyiz. Ekonomik saldırıları önlemeliyiz. Venezüela ve diğer bazı ülkeler saldırılarla karşı karşıya. NAM üyesi tüm ülkelerin bizimle dayanışma içerisinde olması lazım. Çok yönlü bir ekonomik savaşın içindeyiz. Direneceğiz." diye konuştu. 

Darbe girişimleri ve gizli operasyonların bitmek bilmediğinin altını çizen Maduro, şunları kaydetti:

"NAM üyeleri olarak, bu güçlerin jeopolitik baskın konumda olmaması için çalışmalıyız. Hiçbir devletin dünyada 'polis' rolünü oynamasına müsaade etmemeliyiz. Sömürgeci, emperyalist  yaklaşımlardan kurtulmalıyız. Ülkelerimize karşı karalama kampanyası yürütülüyor ve halklarımız bundan muzdarip oluyor. Ülkelerimizi küresel güçlere karşı savunmalıyız. Küresel güçlerin önünde diz çökmemeliyiz."