Bir ülke daha Bayraktar TB2'ye talip oldu! Atina bu haberle çalkalanıyor! "Türk savaş kulübüne katılacaklar"

Baykar tarafından milli ve özgün olarak üretilen Bayraktar TB2'ler dünyada konuşulmaya devam ediyor. Son olarak Balkan ülkesi Kuzey Makedonya, Bayraktar TB2'ler için Ankara ile temasa geçtiklerini bildirdi. Bu durum Yunan basınında geniş yankı uyandırdı.

Bir ülke daha Bayraktar TB2'ye talip oldu! Atina bu haberle çalkalanıyor! "Türk savaş kulübüne katılacaklar"

Balkan ülkesi Kuzey Makedonya, Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2 alımı için harekete geçti. Ülkenin Devlet Başkanı Pendarovski, Ankara ile askeri alımlar konusunda temasa geçtiklerini söyledi. Bu durum, Yunanistan'da ses getirdi.

Türkiye'de üretilen Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları (SİHA), her geçen gün farklı bir ülkenin radarına giriyor.

Onlarca ülkeye tedarik edilen SİHA'lara Macaristan, Sırbistan, Angola ve Arnavutluk gibi ülkeler de ilgi gösteriyor.

SİHA'lar, bir diğer Balkan ülkesi Kuzey Makedonya'nın da gündeminde yer almaya başladı.

BAYRAKTAR TB2'YE GÖZ DİKTİLER

Kuzey Makedonya Devlet Başkanı Stevo Pendarovski, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının "her şeyi daha acil hale getirdiğini" söyleyerek, önümüzdeki dönemde Türkiye ile askeri iş birliğini duyurdu.

Pendarovski, iki ülke arasındaki askeri ortaklığın yıllar önce başladığını ve Kuzey Makedonya Ordusu'ndaki birçok üst düzey askerin, Türk askeri okullarında eğitildiğini hatırlattı.

"HERKESİN ÖNÜNDE KONUŞAMAM"

Türkiye'den SİHA alımının Üsküp'ün gündeminde olup olmadığı sorulan Pendarovski, son bir buçuk yılda Türkiye'den bazı askeri teçhizat ve silah alımı için yeni düzenlemeler yaptıklarını söyledi ve ekledi:

Tabii ki bu hassas bir konu ve bunu herkesin önünde ayrıntılı olarak konuşmak istemem.

"TÜRKİYE'DEN SİHA ALIN"

Kuzey Makedonya'daki VMRO-NP Partisi, geçtiğimiz ay hükümete yaptığı çağrıda, Türkiye'den SİHA tedarikinin önemine vurgu yapmıştı:

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaştan bu yana, insansız hava araçlarının çok etkili bir silah olduğu kanıtlandı. Erdoğan ile Arnavutluk Başbakanı Edi Rama arasındaki görüşmeden, Arnavutluk'un 'Bayraktar' adlı güçlü Türk silahını satın aldığını öğrendik. Kosova'nın da aynı insansız hava araçlarını alacağı duyuruldu. Kuzey Makedonya Hükümeti'ni ve özellikle Savunma Bakanlığı'nı, yeterli sayıda SİHA alımı için Türk dostumuzla müzakerelere başlamaya çağırıyoruz.

"TÜRK SAVAŞ KULÜBÜNE KATILACAKLAR"

Öte yandan Yunan basınından "Slpress" adlı internet sitesi, Kuzey Makedonya liderinin, "Türk savaş kulübüne" katılmak istediğini yazdı.

Haberde, Stevo Pendarovski'nin, Bayraktar tipi insansız hava aracı alımı için görüşmelerin sürdüğünü ima ettiği belirtildi.