Birleşmiş Markalar Derneği: Ürünlere yüzde 40 zam gelecek

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, yeni sezonda ürünlerin yüzde 30 ila 40 arasında zamlı şekilde raflara çıkacağını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, maliyet artışları nedeniyle yeni sezonda ürünlerin yüzde 30 ila 40 arasında zamlı şekilde raflara çıkacağını söyledi. Mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını söyleyen Öncel, artan maliyetler nedeni ile hammaddeye erişimde sorun yaşandığını da söyledi.

'Çetin bir kış dönemi biz bekliyor' 

BMD Başkanı Sinan Öncel, pandemi nedeniyle 2020’yi ortalama yüzde 40 – 50 ciro kaybı ile kapatan sektörün, Haziran ayından itibaren alışverişte başlayan canlanmayla rahat bir nefes aldığını ifade ederken şunları söyledi:

"BMD üyeleri arasında yaptığımız ankete göre markalarımız Eylül’de geçen yılın aynı ayına göre ortalama yüzde 70 daha fazla ciroya ulaştılar. Hem fiziki mağazalarımızda hem de online alışverişte canlılığın Ekim’de de devam ettiğini gözlemliyoruz. Ancak ciro artışı ile pandemi hasarını onarmaya başlamanın huzurunu yaşayamadan ortaya çıkan sorunlar moralimizi büyük ölçüde bozdu. Örneğin ham madde maliyetleri son birkaç ayda ortalama yüzde 50’nin üzerinde arttı ve artmaya devam ediyor. Dahası yüksek maliyeti göze alsak bile hammadde bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Hammaddeye erişimdeki zorluk nedeniyle üretim gecikiyor. Önümüzdeki aylarda raflarda eksilen ürünü yerine koyamama gibi bir riskle karşı karşıyayız. Öte yandan, döviz kurunun geldiği seviye ve enflasyon ateşinin yükselmesi nedeniyle markalarımız yeni sezon için maliyet yapmakta zorlanıyor. Çünkü üretici fiyat verirken hammadde maliyetinin yanı sıra döviz kuru ve enerji fiyatındaki artışı, yılbaşından itibaren öngördüğü asgari ücret ve kira zammı gibi farkları da hesaba katıyor. Dolayısı ile organize perakende için Ekim sonu ile birlikte ‘yaz bitti’ diyebiliriz. Kasım’dan itibaren çetin bir kış dönemi bizi bekliyor."

Yeni sezon ürünlerine yüzde 40'a varan zam

Perakende sektörünün maliyet artışlarını aylardır tüketiciye yansıtmamaya çalıştığını söyleyen Sinan Öncel, Eylül ayı itibarıyla ÜFE ve TÜFE arasındaki 25 puanlık farka dikkat çekti. Mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını belirten Öncel, maliyetlerin ister istemez tüketiciye de yansıyacağını, yeni sezon ürünlerinin geçen yıla göre yüzde 30-40 daha pahalı raflara çıkacağını dile getirdi. Öncel, "Bu bizim arzu ettiğimiz bir tablo değil. Daha önce de çok zorlu sınavlardan geçen bir sektör olarak her şeye rağmen iyimserliğimizi koruyoruz. Sorunun daha fazla büyümemesi için başta iplik ve petro kimya olmak üzere kritik hammaddelerle ara mallarda gümrük vergisini en azından yılbaşına kadar sıfırlayarak maliyet baskısını frenleyebiliriz. Döviz kuru ve enflasyonun artacağına dair piyasalarda oluşan beklentiyi kıracak hamleler de yapılabilirse yeniden rahat nefes alabiliriz" diye konuştu.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.13 -0.118%
GBP/USD 1.32 -0.1058%
USD/JPY 113.63 -0.0263%
USD/CHF 0.92 0.0543%
AUD/USD 0.72 -0.0696%
USD/CAD 1.27 0.0632%
Piyasa Özeti
BIST 100 2,004.55 0.00%
ALTIN 783.40 -0.18%
DOLAR 13.65 -0.29%
EURO 15.51 -0.36%
BRENT 76.59 -0.05%