Birleşmiş Milletler'den Gazze raporu: "Kıtlık an meselesi"

7 Ekim tarihinden beri İsrail'in saldırısı altında bulunan Gazze'de bilanço ağırlaşıyor. Birleşmiş Milletler'in Gazze raporuna göre insani yardımların yetersizliği sebebiyle kıtlık riskinin an meselesi olduğu paylaşıldı.

Birleşmiş Milletler'den Gazze raporu: "Kıtlık an meselesi"

İsrail'in saldırısı altındaki Gazze'de yaşanan insanlık dramı her geçen gün derinleşiyor. Gazze'de yaşanan katliamlar, bölgedeki yaşamı daha da kötüleştiriyor.

7 Ekim'den bu yana süren bombardımanlarda binlerce sivil yaşamını yitirirken, on binlercesi evleri yıkıldığı için, yaşadıkları bölgelerden ayrılmak zorunda kaldı.

Gazze'de yaşanan saldırılar sebebiyle yemek ve su kıtlığı da hat safhaya ulaşmış durumda.

"KITLIK AN MESELESİ"

BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA), X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Gazze'de bir milyon çocuk her gün travmalarla karşı karşıya kalıyor. Yardımlar damla damla gelirken yiyecekler azalıyor ve kıtlık an meselesi." ifadelerine yer verildi.

Gazze'nin kuzeyinde her 6 çocuktan birinin ciddi düzeyde yetersiz beslendiğine dikkati çeken UNRWA, İsrail'in 139 gündür devam eden saldırılarında en büyük bedeli çocukların yanı sıra hamile ve bebeklerini emziren kadınların ödediğini vurguladı.

Gazze Şeridi'ni işgal eden İsrail ordusu, bölgeyi fiilen üçe bölmüş durumda. Bölünen yerlerde İsrail ordusunun kontrol noktaları bulunuyor. Bu noktalardan insani yardımlar dahil İsrail'in izni olmadan geçişlere müsaade edilmiyor.