BM'den tüm dünyaya uyarı: "Zaman kalmadı, 200 bin çocuk ölümle burun buruna"

Birleşmiş Milletler eğer gerekli yardımlar ulaştırılmazsa Mali'de 2023 yılı sonuna dek 200 bin çocuğun açlıktan yaşamını yitirebileceğini duyurdu. Yapılan uyarıda içlerinde birçok çocuğun da bulunduğu 2 bin 500 kişinin Menaka bölgesinde açlık tehlikesi altında olduğu bilgisine yer verildi.

BM'den tüm dünyaya uyarı: "Zaman kalmadı, 200 bin çocuk ölümle burun buruna"

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve BM Dünya Gıda Programı (WFP) ortak bir açıklama yayımladı.

Birleşmiş Milletler (BM), Mali'ye gerekli yardımların ulaştırılmaması durumunda içinde bulunduğumuz 2023 yılı sonuna kadar 200 bin çocuğun açlıktan ölebileceği uyarısında bulundu.

Gerçekleştirilen açıklamada devam eden çatışmalar, yerinden edilmeler ve kısıtlı insani yardım ulaşımı nedeniyle beş yaş altı yaklaşık 1 milyon çocuğun yıl sonuna kadar akut beslenme yetersizliğine itilebileceği kaydedildi.

MALİ NÜFUSUNUN ÇEYREĞİ TEHLİKE ALTINDA

Mali nüfusunun yaklaşık çeyreğinin gıda güvensizliğiyle mücadele ettiğine dikkati çekilen açıklamada, aralarında birçok çocuğun da bulunduğu 2 bin 500 kişinin Menaka bölgesinde açlık tehlikesi altında olduğu kaydedildi.

Açıklamada, dünyada birçok sorunun bulunduğu bir dönemde "kimin kurtarılacağını seçme hakkı" bulunmadığına dikkati çekilirken, Mali'deki insani krize hızlı bir şekilde çözüm bulunmasının büyük önem taşıdığı vurgulandı.

"Mali'ye gerekli yardımların ulaştırılmaması halinde 2023 sonuna kadar 200 bin çocuk açlıktan ölebilir." uyarısı yapılan açıklamada, durumun ciddiyetine rağmen ülkeye yönelik yardım fonlarının çok düşük düzeyde olduğunun altı çizildi.