Borell, İsrail Dışişleri Bakanı Katz'a sert tepki gösterdi: "Alakasız videolar izletti"

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell, AB toplantısına katılan İsrail Dışişleri Bakanı Katz'a tepki gösterdi. Katz'ın "yapay ada" önerisiyle ilgili video izletmesi üzerine Borell, izletilen videoların konuyla ilgisinin olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Orta Doğu ve Ukrayna'daki durumu görüşmek üzere dün Brüksel'de bir araya geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki toplantıya ayrı zamanlarda katıldı. Katz'ın toplantı sırasında bakanlara gösterdiği 2 video tepki çekti. Katz ilk olarak Orta Doğu'yu Hindistan'a bağlayan bir demir yolu projesi ile Akdeniz'de Gazze açıklarında “yapay ada” projesinin yer aldığı videolar izlettirdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, dışişleri bakanlarının toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Katz'ın toplantıdaki tutumunu eleştirdi.

Katz'ın ele alınan konularla ilgisi olmayan videolar izlettiğini ifade eden Borell, İsrailli bakanın toplantıdaki süresini ülkesindeki durumu veya Gazze'deki yüksek can kaybı sayısı hakkında endişelerini dile getirmek için harcayabileceğini söyledi. Bakanların Katz'a İsrail'in güvenliğini garanti eden kalıcı bir barışın Filistin devletinin kurulmasıyla mümkün olduğunu söylediğini belirten Borell, "Bu kesinlikle onun fikrini değiştirmedi, aksi yönde bir şey de beklemiyorduk" dedi.

"AVRUPA BİRLİĞİ'NİN FİLİSTİN YÖNETİMİNE DESTEĞİNİ YİNELEDİK"

Borell, bakanların Gazze'deki sivil can kaybı sayısının yüksek olduğu, insani yardımın ulaştırılamaması nedeniyle durumun hayal edilebileceğinden çok daha kötü olduğu konusunda hemfikir olduğunu söyledi. Filistin Dışişleri Bakanı Maliki ile de görüştüklerini belirten Borrell, “Avrupa Birliği'nin Filistin yönetimine desteğini yineledik. Yıl sonunda Filistin yönetiminin çalışmalarına katkı payı ödemesini gerçekleştirdik. Filistin yönetiminin mali açıdan en güçlü destekçisi olduğumuzu hatırlatmalıyım. Biz Filistinlilerin en büyük uluslararası bağışçısıyız ve öyle olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı 

“FİKİR BİRLİĞİYLE HAREKET ETMEMİZ GEREKİYOR"

Kızıldeniz'de Husilerin ticari gemilere yönelik saldırılarını da görüştükleri belirten Borrell, “Bir AB deniz güvenlik operasyonu kurulması konusunda prensipte anlaştık ve üye devletlere önerdiğim bu misyonun çeşitli seçeneklerini tartıştık. Artık bu misyonu ne zaman hayata geçirebileceğimizi görmek için fikir birliğiyle hareket etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.