Tarım emtia fiyatları 8 yılın zirvesinde

Brezilya’daki kuraklık, tarım emtiaları arzdaki daralma, talep artışı ve kuraklık gibi faktörlerle 8 yıldan fazla sürenin zirvesine çıktı

Tarım emtia fiyatları 8 yılın zirvesinde

Brezilya’daki kuraklık, Çin’in ithalatındaki artış gibi etkenlerin arzı sınırlaması derken tarım emtiaları arzdaki daralma, talep artışı ve kuraklık gibi faktörlerle 8 yıldan fazla sürenin zirvesine çıktı. Soya fasulyesi en iyi performansı göstererek 2008’den beri en yüksek seviyeye çıktı. Mısır fiyatları 8 yıldan uzun sürenin en yüksek seviyesine çıkarken şeker de 4 yılın zirvesine yaklaştı.

Para yöneticileri emtialarda daha fazla yükseliş bekliyor. ABD’nin en büyük 5 tahıl işlemcisinden biri olan Tha Andersons mısırdaki rallinin devam edeceğini söyledi.

Brezilya’da ürünlere zarar veren kuraklığın devam etmesi bekleniyor. Tek olumlu beklenti, ABD’de hasat dönemi için şartların şimdilik elverişli görünmesi.

Chicago Emtia Borsasında Temmuz vadeli mısır bushel başına 6.97 dolardan, Temmuz vadeli buğday ise yüzde 0.3 düşüşle bushel başına 7.34 dolardan işlem görüyor.