'Bu hastanedeki tüm doktorlar mal' demek hakaret mi?

İzmir Çiğli Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde tartıştığı Dr. Güneri K.'ye 'Bu hastanedeki tüm doktorlar mal' diyen H.O. (24) hakkında savcılık, hakaret değil 'kaba söz' diyerek takipsizlik kararı verdi.

'Bu hastanedeki tüm doktorlar mal' demek hakaret mi?

9 Haziran günü akşam saatlerinde Çiğli Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde yaşanan olayda H.O., hasta olan yakınına yeni serum takılması için Acil Tıp Uzmanı Dr. Güneri K.'nin yanına geldi.

Dr. Güneri K. ile konuşması sırasında sinirlenen H.O., iddiaya göre "Bu hastanedeki tüm doktorlar mal" dedi. Dr. Güneri K.'nın kendisini uyarması sonrasında H.O. tekrar "Hepiniz malsınız" karşılığını verdi. Tartışmanın büyümesi üzerine Güneri K., beyaz kod uygulamasını başlattı, hastaneye gelen polislere de şikayetçi olduğunu söyledi.

- 'Hakaret değil, kaba söz'

Dr. Güneri K.'nın şikâyeti sonrasında başlatılan soruşturmada, Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Savcılık, H.O.'nun ifadelerini hakaret olarak değil, memurların performansını etkilemeyecek tarzda 'kaba söz' olarak değerlendirdi.

- 'Biz savcılara aynı sözü söylesek hakaret saymayacaklar mı?'

Dr. Güneri K., "Bize mal dediğinde, 'Beyefendi canla başla çalışıyoruz, böyle konuşmayın, gerginlik çıkarıyorsunuz, çok ayıp' diyerek kendisini uyardım. O da 'Öyle, hepiniz malsınız' diyerek sözlerini tekrar etti. Şahsın agresif tutumundan ötürü herhangi birimize saldıracağı ortadaydı. Diğer hasta ve hasta yakınları bile 'Bu ne terbiyesizlik, hepinize mal diyor. Bu moralle hastalarla nasıl ilgileneceksiniz. Ya bizim hastalarımızda hata yaparsanız sorumlusu kim olacak' diyerek bana destek verdiler. Biz savcılara aynı sözü söylesek bunu hakaretten saymayacaklar mı? Moralleri ve performansları etkilenmeyecek mi? Bu bizim haddimize değil. Bu maalesef sağlıkta şiddet olaylarını artırmaya yönelik bir karar" dedi.