Birlikte fiyat artırıyorlardı! Bunu yapanlar yandı

Rekabet Kurulunun, muz toptan ticareti yapan 17 teşebbüs ve bir dernek hakkında açtığı soruşturmada detaylar ortaya çıktı. Firmaların, WhatsApp üzerinden kurdukları gruplarda günlük ortak fiyat belirlediği iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol

Alanya/Gazipaşa/Manavgat ve Bozyazı/Anamur hattındaki üreticiler ve birliklerle konuştuk. Hakkında soruşturma yürütülen teşebbüslerin, ‘WhatsApp uygulaması üzerinden oluşturdukları birkaç grup vasıtasıyla haftalık, hatta çoğu zaman günlük ortak fiyat’ belirledikleri iddiaları iletildi.

Milliyet gazetesinden Duygu Erdoğan'ın haberine göre, bölgedeki muz üreticilerinden edinilen bilgiye göre, her hafta ya da belli bir dönem değil, “Bugün şu fiyattan alalım” şeklinde yapılan günlük paylaşımlar bile var. Bu nedenle hem arz talep dengesiyle oluşan fiyatların bozulduğu, hem de üreticilerin piyasanın dışında belirlenen fiyatlara satış yapmak durumunda bırakıldığı ifade ediliyor. Yanı sıra küçük çaplı muz tacirlerinin de bu piyasa koşullarından zarar gördüğü belirtiliyor.

Alanya Muz Üreticileri Birliği (Muzbir) Başkanı Mustafa Şenli, Bozyazı-Anamur bölgesindeki iki dernek altında yer alan firmaların kendi aralarında fiyat oluşturduklarını duyumunu aldıklarını söyledi. Şenli, şöyle devam etti:

“Alıcılar bu fiyatı oluşturuyorlar. Tüm üreticileri de uyması noktasında baskı kurmuş oluyorlar. Belli fiyatın üzerine çıkmadan pazardan ürün temin etmeye yönelik bir hareket. Denetimler bir süredir sürdüğü için son iki aydır fiyat paylaşamıyorlar.

Ne olmuştu?

Rekabet Kurulu, Mersin'in Bozyazı ve Anamur ilçeleri sınırları içinde muz toptan ticareti yapan 17 teşebbüs ve bir dernek hakkında soruşturma açtı. Rekabet kurulunun konuya ilişkin ön araştırmasında elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere edilerek, bulguları ciddi ve yeterli bularak teşebbüslerin elde edilidği belirtildi. Bahsi geçen teşebbüs ve derneklerin kanunu ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik soruşturma açılmasını kararlaştırıldı.

Hakkında soruşturma açılan teşebbüs ve dernekler ise şöyle sıralandı: 

"Bozyazı Komisyoncular Derneği, Ahmet Gilik Gilikler Yaş Meyve ve Sebze Ticareti, Ahmet Koçluk Kuzu Komisyon Evi, Aydul Tarım Ürn. İnş. Gıda Nak. Pet. Ürn. San. ve Tic. Ltd. Şti, Ayyıldız Gıda Tarım Ürünleri İnşaat Malzemeleri Taşımacılık Mobilya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Deniz Turizm ve Otelcilik AŞ, Doğan Tarım Ürünleri Nakliyat ve Otomotiv Sanayi Ticaret Ltd. Şti, Fehmi Çiçek Komisyon Evi, Halil Ulutaş-Akışlar Yaş Sebze Meyve Ticareti, Karaoğlu Hırdavat Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Osman Özdeniz Özdeniz Tarım Ürünleri, Osman Yılmaztürk-Yılmaztürkler Sarartma, Sedat Güğül-Güğül Komisyon Evi, Seracettin Akı Bizim Yaş Meyve ve Sebze Ticareti, Süleyman Özdeniz Özdenizler Komisyon, Süleyman Tok Sebze ve Meyve Ticareti, Şahin Yağlı Tohumlar Tarım ve Zirai Ürünler Paz. İnş. Tur. Tic. ve San. Ltd. Şti ve Tamer Doğan Doğan Kardeşler Yaş Sebze ve Meyve Ticareti."

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.21 -0.0206%
GBP/USD 1.40 -0.093%
USD/JPY 106.87 0.1217%
USD/CHF 0.92 0.0656%
AUD/USD 0.78 -0.1532%
USD/CAD 1.26 0.0792%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,528.82 0.00%
ALTIN 409.73 -0.11%
DOLAR 7.35 -0.20%
EURO 8.89 -0.22%
BRENT 63.61 0.98%