Çalışan anneye kapsamlı destek paketi yolda! Kira yardımından, 1 yıl doğum iznine kadar! İşte tüm detaylar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Azalan doğum oranlarına tedbir alacağız” açıklaması sonrası kadınlara yönelik kapsamlı bir destek paketi çalışması başlatıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş konu kapsamında sunum gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda 1 yıl doğum izni, kira desteği ve dahası yer aldı.

Çalışan anneye kapsamlı destek paketi yolda! Kira yardımından,  1 yıl doğum iznine kadar! İşte tüm detaylar!

Alarm veren doğum oranları, AK Parti’nin son MKYK toplantısında da gündeme geldi.

"BİZE NE DÜŞERSE VARIZ"

Ücretli doğum izninin 4 aydan 1 yıla çıkartılması önerilen MKYK’da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuya sıcak bakarak, “Bu konuda asla klasik maliye olarak hareket etmeyeceğiz. Bize ne düşerse varız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a süratle çalışma yapılması talimatı verdi.

Bakan Göktaş, geçtiğimiz günlerde AK Parti strateji ekibine, ücretli doğum izni süresinin 4 aydan 1 yıla çıkarılması konusunda atılabilecek adımlara ilişkin detaylı sunum yaptı.

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ ÇOCUĞA DEVLET DESTEĞİ VERİLMESİ GEREKTİĞİ İFADE EDİLDİ 

Sunumun ardından AK Parti kurmayları bu sürecin sadece doğum izniyle sınırlı kalmaması gerektiğini, dünya örneklerinin de incelenerek ikinci ve üçüncü çocuğa devlet desteği verilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplantıda, ikinci ve üçüncü çocuğa devlet desteğinin yanı sıra annenin kademeli olarak izin süresinin arttırılması, kreş veya kira desteği ya da kadının özlük hakkı ile beraber maaşında yapılabilecek bazı düzenlemeler de ele alındı.

‘0-3 YAŞ’ VURGUSU

AK Parti kurmayları, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Sadece doğum izni değil, kadınlarımız çocuk sahibi olmak istiyor. Kreş desteği, çalışan desteği, kira desteği. Kadın çalışıyor, çocuk sahibi olmak istiyor ama bakıcıların maaşı 30-40 bin liradan aşağı değil. İkinci ve üçüncü çocuğa destek verilmesi lazım. Aile Bakanlığı’nın bir sürü bütçesi var. Sadece doğum iznini uzatmak değil.. 0-3 yaş dediğimiz gelişim evresi çok önemli.”