Asgari ücret için tarih verildi! Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, görüşmeler için konuştu

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan'dan asgari ücret görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gelecek hafta asgari ücret görüşmelerinin başlayacağını söyleyen Bakan Işıkhan, "Temmuz ayında olduğu gibi hızlı bir şekilde süreci başlatıp, taraflar ile bir araya geleceğiz. Pazartesi süreci başlatıyoruz, bürokratlarımız komisyonlarla çalışmalarını sürdürüyor. Sonuçlar netleşince kamuoyu ile paylaşılacak" dedi

Asgari ücret için tarih verildi! Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, görüşmeler için konuştu

Milyonlarca kişinin gözü kulağı 2024 yılında uygulanacak ola asgari ücrete çevrilmiş durumda.

Gelecek yıl geçerli olacak yeni asgari ücret zammı enflasyon oranları ile belirlenecek. İlk toplantı tarihi ise geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu.

Peki; "Asgari ücret toplantısı ne zaman yapılacak, ayın kaçında?, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanacak?" İşte Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantı tarihi ve diğer bilgiler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bakan Işıkhan, asgari ücret görüşmelerine ilişkin şunları kaydetti:

Asgari ücret görüşmelerinin çabuk bitirilmesi komisyonun çalışmasına bağlı, teknik çalışmalar yapılıyor. Biliyorsunuz bakanlıklardan temsilciler geliyor, erken bitirilmesi konusunda onların çalışmaları bize şekil verecek. Ocak ayından itibaren geçerli olacak asgari ücreti 31 Aralık’a kadar Resmi Gazete’de yayımlamak zorundayız. Komisyonlar ne kadar hızlı çalışırlarsa biz de sonucu o kadar hızlı açıklayacağız.

Şu an tüm göstergeler olumlu gidiyor. Pazartesi TÜRK-İŞ ve TİSK başkanımızla bir açılışımız olacak. Süreci Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. İlkemiz her zamanki gibi, siz de biliyorsunuz “çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek.”

"TEK ZAM OLACAK"

Çalışmalarımızı bitirdiğimizde nihai sonuca ulaşacağız inşallah, sizinle de paylaşacağız. Tek zam olacak çünkü yönetmeliğimizde de öyle, Asgari Ücret yönetmeliğimizde yılda bir kere. Çok zorunlu koşullarda, deprem gibi… Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile asgari ücrete ikinci zammı yaptık.