Bakan Bilgin: Önümüzde EYT ile ilgili tek bir model var

Afyonkarahisar’da '2023 Doğru Şehir Buluşmaları’na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca emekli adayının merakla beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, "Önümüzde EYT ile ilgili tek bir model var" dedi.

Bakan Bilgin: Önümüzde EYT ile ilgili tek bir model var

Afyonkarahisar’da '2023 Doğru Şehir Buluşmaları’na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca emekli adayının merakla beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin açıklamasında ETY konusunda tek formül üzerinde çalışma yaptıklarını kaydetti. Bakan Bilgin çalışmadaki son durum hakkında şunları söyledi:

Bu konuyla ilgili şunu söyleyeyim bir defa. Birçok televizyon kanalında çeşitli uzmanlar ellerinde kalemle hesaplar falan yapıyorlar. Onların hiçbiri bizim önümüzde yok öncelikle onu söyleyeyim. Televizyonda çıkarıyorlar işte ‘şunlar da girecek bunlar da çıkacak’ öyle bir şey yok. 1999 yılı öncesi biliyorsunuz yaş ile ilgili bir sorun var. O sorunu biz çözüyoruz.

Önümüzde tek bir model var yani çok sayıda insan var tahmin edeceğiniz gibi. Onların teker teker durumlarını, primlerini, çalışma gün sayılarını, yılları gibi, bunları gözden geçirip, en uygun en kapsayıcı çözümlemeyi yapacağız. Niye şimdi açıklamıyorsunuz diyenler var. Henüz çalışmamız bitmedi. İkincisi adım adım açıklıyoruz. Zaten açıklasak da ocak ayından sonra uygulamaya sokulacak. Şimdi açıklamanı bir anlamı ve acelesi yok. Biraz önce bahsettiğim sorunları adım adım açıklayacağız. Aralıkta da inşallah mecliste aralık ayının ilk haftası çalışma tertip ettiler. Meclis'e aralık ayında intikal ettireceğimizi zaten paylaştım.