CHP'li vekil Meclis'te Dar Hejiroke'yi söyledi, AK Partililerden alkış aldı

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, AK Parti'li Derince Belediyesi'nin Aynur Doğan konserini iptal etmesine tepki olarak TBMM Genel Kurulu’nda Aynur Doğan’ın Dar Hejiroke (Zeytin Ağacı) şarkısı ile İngilizce şarkı okudu. AK Parti'li milletvekilleri de Kayışoğlu’nu alkışladı.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, AK Parti'li Derince Belediyesi'nin Aynur Doğan konserini iptal etmesine tepki olarak TBMM Genel Kurulu'nda şarkı söyledi. Yerinden bir dakika söz alan Karaca, önce Sertab Erener'in 2003 Eurovision Şarkı Yarışması’ndan birinci olarak çıktığı Everyway That I Can şarkısını sonrasında Aynur Doğan’ın Dar Hejiroke şarkısını söyledi.

Kayışoğlu, "Bu ülkede" diye sözlerine başladı, "Everyway That I Can" şarkısı söyledi ve "Söyleyebiliyoruz ama" dedikten sonra "Dar Hejiroke" şarkısını söyledi ve "Söyleyemiyoruz, bu kadar" dedi. Kayışoğlu'na, AK Parti ve HDP sıralarından da alkış geldi.  

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, "Şarkılar da bizim türküler de bizim" dedi.  

İngilizce şarkı da Kürtçe karşı da tutanakta “x” olarak geçti

Öte yandan CHP’li Kayışoğlu’nun söylediği İngilizce ve Kürtçe şarkılar, daha önceki uygulamalara benzer biçimde TBMM Tutanaklarına “…”(x) olarak aktarıldı. Bu konuşmalar, ham tutanaklara şöyle yansıdı:

“Başkan - Sayın Kayışoğlu…

Nurhayat Altaca Kayışoğlu (Bursa) - Bu ülkede "…"(x) söyleyebiliyoruz, "…"(x) söyleyemiyoruz; bu kadar. (CHP, AK PARTİ ve HDP sıralarından alkışlar)

Başkan - Şarkılar da bizim, türküler de bizim.”