CHP, 'çoklu baro' düzenlemesini AYM'ye taşıdı

CHP kamuoyunda “çoklu baro düzenlemesi” olarak bilinen 7249 sayılı Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un iptali için bugün öğle saatlerinde Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Google Haberlere Abone ol

Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’nde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

CHP, kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte, daha önce açıklandığı gibi, iptali istemiyle AYM’ye başvuru yaptı.

CHP adına başvuru yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın açıklamaları şöyle:

Yasanın 21 maddesinin iptalini istedik. Baroların görevleri salt mesleği geliştirmek değildir, temel görevi hukukun üstünlüğü ve insan haklarını savunmaktır. Bizim Türkiye'de yargı çevresinden anladığımız il düzeyindedir. Başka ülkelerde bu bir eyalet de olabilir. Aynı çevrede iki baronun örneği yok. İstanbul'da 23 baro olabilir, Ankara'da 8 baro kurulabilir, İzmir'de 4 baro kurulabilir. Ne var bunda canım da denebilir. Bunda şu var. Barolar arası ideolojik, ekonomik ve siyasi rekabet, disiplini ve meslek ahlakını ortadan kaldırır. Ayrıca farklı dinsel, etnik, ideolojik hatta yaşam tarzı üzerinden oluşacak yeni barolar adliyelerimizi çatışma merkezlerine dönüştürür, bu da adil yargılama imkanını ortadan kaldırır. 

Sayın Bahçeli'nin hassasiyeti malumdur. Çok merak ettim sayın Bahçeli, PKK ve FETÖ'nün baro kuracaklar iddiasına karşı kursunlar diyen AK Parti Grup Başkanvekilinin beyanının arkasında mıdır, değil midir merak ediyoruz. Türkiye Barolar Birliği'nin genel kurulunu temsil yeniden düzenleniyor ve delege sayıları değiştiriliyor. İllerden gelen iki olan delege sayısı 3'e çıkıyor. 

Başvurumuzun kabul edileceğine yüzde 100 inanıyorum. 

Tayyip Erdoğan, tek vatan, tek bayrak, tek millet, tek devlet der de, hiç de tek bıraktığı bir şey kalmadı.