CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde 4 ayaklı stratejiyi anlattı: Güçlü bir demokrasi inşa edeceğiz

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, "İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi"nde konuştu. Kılıçdaroğlu, ""Dört ayaklı stratejiden bahsedeceğim; güçlü bir demokrasi. Demokrasinin gelişmediği bir yer gelişmemiştir. Sağlıklı işleyen bir demokraside denetlenmeyen hiçbir kurum yoktur" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde 4 ayaklı stratejiyi anlattı: Güçlü bir demokrasi inşa edeceğiz

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi'nde konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Dört ayaklı stratejiden bahsedeceğim; güçlü bir demokrasi. Demokrasinin gelişmediği bir yer gelişmemiştir. Sağlıklı işleyen bir demokraside denetlenmeyen hiçbir kurum yoktur.

Siyaset kurumunun halkına hesap vermesi gerekir. Demokrasi halktan toplanan verginin hesabının verilmesidir. Millet İttifakı olarak dedik ki Ulusal Vergi Konseyi kuracağız. 85 milyon vatandaşın vergisinin nereye harcanacağı Resmi Gazete'de yayımlanacak. Bunun taahhütünü yaptık, altı lider imza attık.

"SİYASET KURUMUNUN TEMİZ KALMASI LAZIM"

Siyaset kurumunun temiz kalması lazım. Siyasi etik kanunu çıkaracağız. Eğer siyaset ahlak zemininde yürürse pek çok sorun kendiliğinden çözülür zaten.

21. yüzyılın ekonomisi artık bilgi ekonomisidir. Hangi ülke bilgi üretirse o ülke hızla kalkınır. Bilgiyi üniversitede üreteceğiz. Millet İttifakı'nın iktidarında her türlü düşünce özgürce tartışılacak. Hiç kimse farklı düşündü diye üniversiteden atılmayacak.

"GÜÇLÜ BİR SOSYAL DEVLET İNŞA EDECEĞİZ"

21.yüzyılın Türkiyesi'nin birinci ilke çip üreten ülke olmaktır. Bilgi üreten hocalarımız var. Bu insanları ülkemizde tutuyoruz.

Üçüncü ayağımız güçlü bir sosyal devlet inşa edeceğiz. Hakça bölüşmezsiniz orada huzur ve bereket olmaz. Huzurun olması yaratılan kaynağın hakça bölüşülmesine bağlıdır.