CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun Aylan bebeğin fotoğrafını siyasete alet etmesi tepkilere yol açtı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun Aylan bebeğin fotoğrafını 128 milyar dolar tartışmaları hakkında kullanması peş peşe tepki çekti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Ayıptır, günahtır" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Döviz rezervi tartışmalarıyla ilgili paylaşım yapan Kaftancıoğlu, Twitter'da Suriye'deki iç savaştan kaçarak Avrupa'ya gitmek isterken bindikleri tekne batan ve 2 Eylül 2015 tarihinde cesedi Bodrum'da sahile vuran Aylan Kürdi bebeğin fotoğrafını da kullandı. Kaftancıoğlu'nun paylaşımına hem siyasilerden hem de vatandaşlardan tepki yağdı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Aylan bebeğin cansız bedenini karanlık siyasetine alet edecek kadar süflileşen bir zihniyetin, ülkemize ve dünyamıza vereceği hiçbir iyilik ve güzellik yoktur. Yapmayın yazıktır, ayıptır, günahtır" ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Aylan bebeğin ruhu, bu kötülüğü yenecek

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de Kaftancıoğlu'na "Masum bir yavrunun cansız bedenini kirli siyasetine alet edebilecek kadar alçalan zihniyete Rabbim fırsat vermesin. Aylan bebeğin ruhu, bu kötülüğü yenecek..." sözleriyle tepki gösterdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: Siyaset bu değil

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise tepkisini Twitter'da "Bir masum çocuğun cansız bedenini kirli ve seviyesiz siyaset anlayışlarına alet edebilecek kadar vicdanları kararmış. Siyaset bu değil, insanlık hiç değil" sözleriyle gösterdi.

Canan Kaftancıoğlu özür diledi

Aylan bebeğin görüntüsü nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından özür diledi. Kaftancıoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"128 Milyar Doların doğru kullanılması halinde bu ve benzeri manzaraların oluşmayacağına dikkat çekmeyi amaçlarken Aylan bebeğin hala vicdanlarımıza ağır gelen, unutamadığımız görüntüsünü paylaştığım için vatandaşlarımızdan özür dilerim..."