Kemal Kılıçdaroğlu: Hepiniz tatildesiniz ama unutmayın bu kardeşiniz çalışıyor

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Didim’deki toplu açılış törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada "Hepiniz tatildesiniz ama unutmayın bu kardeşiniz çalışıyor." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Hepiniz tatildesiniz ama...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Aydın ziyaretinin ikinci gününde son olarak Didim’e geldi. Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Didim Belediyesi tarafından kente kazandırılan projeler için düzenlenen toplu açılış ve temel atma töreni için ilçeye gelen Kılıçdaroğlu’nu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamza Çebi, CHP Aydın Milletvekilleri Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, bazı milletvekilleri, ilçe belediye başkanları karşıladı."Bay Kemal seni nasıl emekli edecek göreceksin"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise konuşmasında vatandaşlara seslenerek "Ne halt ettiklerini de çok iyi biliyorum. O nedenle bütün hedefleri Kılıçdaroğlu ve Bay Kemal. Göreceksin Bay Kemal sana neler yapacak, göreceksin. Bay Kemal seni nasıl emekli edecek göreceksin. Bay Kemal… Türkiye’ye nasıl itibar kazandırılırmış, onu göreceksin. Alın terinin değerini, Bay Kemal nasıl veriyor onu göreceksin. İstanbul Sözleşmesi’ni ilk bir hafta içinde nasıl yürürlüğe koyuyor Bay Kemal, onu göreceksin” dedi. Şeffaflık ve hesap verebilirlik vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, "Belediye başkanımız yaptığı yatırımları kaça yaptığını söyledi değil mi? Koca koca havalimanları yapıyorlar, kaça yapıldığını kimse bilmiyor. Hastaneler yapıyorlar, kaça yapıldığını kimse bilmiyor. Bay Kemal iktidara gelirse çiftçinin, işçinin, emeklinin, memurunun, sanayicinin, herkesin hakkını, hukukunu savunacak. Böyle bilsinler" diye konuştu.

"Türkiye’nin bütün sorunlarını çözeceğiz"
Türkiye'nin sorunlarına değinen Kılıçdaroğlu, "Açık ve net söylüyorum, Türkiye’nin bütün sorunlarına talibiz ve Türkiye’nin bütün sorunlarını çözeceğiz. Akılla, mantıkla, bilgiyle, birikimle, denetimle ve halka güvenerek yapacağız bunların tamamını. Sorunumuz var ama çözülemeyecek sorunumuz yok" ifadelerine yer verdi."Hepiniz tatildesiniz ama unutmayın bu kardeşiniz çalışıyor"
Vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu "Hepiniz tatildesiniz ama unutmayın bu kardeşiniz çalışıyor. Çalışacağız. Sakın ola ki bütün yükü benim sırtıma yıkmayın. Beraber, birlikte, ortak mücadele edeceğiz. Türkiye, hepimizin Türkiye’si. 85 milyonu kucaklayacağız. Hiç kimseyi ötekileştirmeden. İnancı, kimliği, yaşam tarzı ne olursa olsun herkesi kucaklayarak yolumuza devam edeceğiz. Bize verilen bir hedef var; çağdaş uygarlığı yakalamak ve onu aşmak… Bunu yapacağız." diye konuştu. 

"Umutsuzluğa kapılmaya hakkımız yok"
Kılıçdaroğlu "Güzel bir yerdesiniz, Didim’desiniz. Gerçekten Aydın’ın incisi. Bu güzel ortamda zaman zaman beraber oluyorsunuz, sohbet ediyorsunuz. Türkiye’yi düşünüyorsunuz. Türkiye’nin geleceği konusunda yorumlar yapıyorsunuz. Elbette, şu gerçeği herkesin bilmesini isterim; sağlıklı bir yapıda değil yönetimimiz. Türkiye yönetimi sağlıklı bir yapıda değil. Sorunlar var. Devlette ciddi çürümeler var. Yolsuzluklar var. Devletin neredeyse dibine dinamit koydular. Bütün bunların hepsinin farkındayım. Sizden bir şey istiyorum, sakın umutsuzluğa kapılmayın. Umutsuzluğa kapılmaya hakkımız yok." dedi."Sadece diz çökeceksem halkımın önünde diz çökerim"
"Beraber, birlikte düzelteceğiz" diyen Kılıçdaroğlu "Yargıda sorunlarımız var, biliyorum. Yargıda hangi kararların kimlerin talimatıyla alındığını da gayet iyi biliyorum. Ama onlar da beni çok iyi biliyorlar. Asla hiç kimsenin önünde hele hele yukarıdan kibirle bakıp, hiç kimsenin önünde diz çökme gibi bir adetim, geleneğim asla ve asla yoktur. Sadece diz çökeceksem halkımın önünde diz çökerim. Halk, bu ülkenin halkı, diz çökülmesi gereken, dillenmesi gereken bir halktır. Bağımsızlığını büyük ölçüde yitirmiş yargıyı bağımsız kılacağız." ifadelerine yer verdi. 

"600 milletvekili sayısı fazla"
Milletvekili sayısıyla ilgili Kılıçdaroğlu "Yasama organı… Yani TBMM. Orada da çok ciddi sorunlarımız var. 600 milletvekiline aylık ödeniyor. Sizin paralarınızla ödeniyor. Öteden beri, ta ilk 600’e çıktığı zaman söyledim. 600 milletvekili sayısı fazla. 600 milletvekilinin AK Parti ve MHP kanadı, asla yasama görevini yerine getirmiyorlar. Onların yaptığı tek iş var, saraydan aldıkları talimat gereği el kaldırıp indiriyorlar, bunu da bilmenizi isterim. Hiçbir AK Partili, MHP’li milletvekili kendi, seçildiği ilin sorunlarını çıkıp TBMM kürsüsünden dile getiremez. Dile getiremediğini de çok iyi biliyorum. Aklını, iradesini kiraya verenlerden bu ülkeye hayır gelmez. Bunu da hepinizin bilmesi isterim." diye konuştu."Devlette liyakat esası vardır"
Liyakat vurgusu yapan Kılıçdaroğlu "Yürütme organı… Yani karar merci. Bir kişiye ait. Tek kişilik hükümet diyorlar. Bir kişi, ne kadar yetenekli olursa olsun bir devlet bir kişiye teslim edilemez. Bir kişinin iradesine teslim edilemez. Devlette liyakat esası vardır. Yani işi bilene teslim etmeniz gerekiyor… Ama ben her şeyi biliyorum, her şey ben sorulur, ben talimat veririm, talimatım yerini getirilir dendiği andan itibaren o ülkede bürokraside, yargıda çürüme başlar. Devlet dediğimiz kurum ciddi yaralar alır. Bunun da farkındayım. Ama size sözüm söz. Devlette liyakati sağlayacağız. Mutlaka Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeni yakalamak ve aşmak konusunda kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz." dedi.

"Türkiye’nin bütün sorunlarına talibiz"
"Ekonomi… İyi olmadığını ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz" diyen Kılıçdaroğlu "Durumu iyi olanlar var. Eyvallah. Ama 85 milyonun yaşadığı bir ülkede, bir anne çocuğunu iyi beslemeden yatağa yatırabiliyorsa, o annenin dramını anlamazsanız sizin siyaset yapma hakkınız yoktur. Siz siyaset yapmak istiyorsanız, Türkiye’nin sorunlarına talipsiniz. Açık ve net söylüyorum, Türkiye’nin bütün sorunlarına talibiz ve Türkiye’nin bütün sorunlarını çözeceğiz. Akılla, mantıkla, bilgiyle, birikimle, denetimle ve halka güvenerek yapacağız bunların tamamını. Sorunumuz var ama çözülemeyecek sorunumuz yok. Her sorunumuz çözülebilir. Üreten, alın teri döken, çalışan, tarlada, fabrikada, lokantada nerede olursa olsun herkesin hakkının teslim edilmesi lazım." şeklinde konuştu."Adalet ile yöneteceğiz"
Kılıçdaroğlu "Beni geceleri rüyasında görüyor, farkındayım. Kâbus gibi görüyor onun da farkındayım. Ama hiç meraklanmasın, adalet, olmazsa olmazımızdır. Adaletle davranacağız. Kin ve öfke ile devleti yönetmeyeceğiz. Adalet ile yöneteceğiz. Onlar da adaletin, hakkın, hukukun önemini bilecekler." diye konuştu.