CHP'den yerel seçim kararı: En az bin seçim çevresinde ön seçim yapılacak

Partisinin MYK ve PM toplantılarının ardından basın toplantısında konuşan CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel yerel seçimlere ilişkin, "En az bin seçim çevresinde önseçim yapılacak, bu seçim çevrelerini de haftadan haftaya belirleyip, kamuoyuyla paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

CHP'den yerel seçim kararı: En az bin seçim çevresinde ön seçim yapılacak

CHP'li Yücel, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi toplantılarının ardından basın toplantısı düzenledi.

"KALICI BARIŞ İÇİN GEREKLİ ADIMLAR ATILMALI"

Yücel, Türkiye ve dünyanın meseleyi uluslararası bir insanlık sorunu olarak ele alması gerektiğini söyleyerek, "Kalıcı barışı sağlamak için gerekli adımları atmalıdır. İsrail yaklaşık iki aydır sivilleri Hamas bahanesiyle katlediyor. Hastanelere yapılan bombalamalarda çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan binlerce Filistinli hayatını kaybetti. Hep büyük ve güçlü devlet olduğunu iddia eden İsrail'in yöneticilerine şunu hatırlatmak gerekir. Büyük ve güçlü devlet doğruyu yanlıştan, suçluyu suçsuzdan, masumu zalimden ayırt edebilen devlettir. Çocukları bombalarla öldürerek güç gösterisi yapan bir devlet güçlü değil, acizdir." diye konuştu.

"EN AZ BİN SEÇİM ÇEVRESİNDE ÖN SEÇİM YAPILACAK"

Antalya Manavgat'taki kamplarını bitirdiklerini hatırlatan Yücel, "Kamp boyunca milletvekillerimiz ve MYK üyelerimizle ülke gündemini, 38'inci Olağan Kurultayımız sonrasında yapılan çalışmaları ve Yerel Seçim Stratejimizi değerlendirdiğimiz bir dizi toplantı yaptık. Bugünkü Parti Meclisi toplantımızda 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak seçimlerde Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun'un 10'uncu, Siyasi Partiler Kanununun 37'inci Ve Tüzüğümüzün 55'inci Maddeleri uyarınca tüm seçim çevrelerinde ve tüm seçim türlerinde Aday Saptamaya kaynak olmak üzere seçim çevrelerinin özelliklerine göre Örgüt Denetiminde Ön Seçim, Örgüt Denetiminde Basit Aday Yoklaması ve Örgüt Denetiminde Genişletilmiş Aday Yoklaması adıyla Eğilim Yoklaması yöntemlerinin kullanılmasına karar verilmiştir. En az bin seçim çevresinde önseçim yapılacak, bu seçim çevrelerini de haftadan haftaya belirleyip, kamuoyuyla paylaşacağız" diye konuştu.