Cinsel ilişki sonrası asla bunları yapmayın!

ABD'de üç farklı kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile konuşan Insider dergisi, cinsel ilişki sonrası yapmamanız gereken 8 şeyi açıkladı.

Tuvalete gitmeyi ihmal etmeyin

Los Angeles'ta Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışan Dr. Allison Hill ve Dr. Yvonne Bohn, cinsel ilişki yaşamanın vajinada bulunan bakterilerin üriner sisteme ulaşmasında etkili olabileceğine dikkat çekerek, cinsel ilişki sonrasında tuvaleti kullanmanın önemine vurgu yaptı. Remedy Review'a danışmanlık yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Carolyn DeLucia ise konuya ilişkin "Cinsel ilişkiden sonra mesanenizi boşaltmak iyi bir fikir çünkü cinsel aktivitenin, bakterilerin önden arkaya, analdan vajinal alana transferine yardımcı olduğu biliniyor. Banyoda cinsel bölgenin yıkanması, enfeksiyon riskini azaltıyor" diye konuştu.

Aşırı sıcak sudan kaçının

Uzmanlar, cinsel ilişkiye girdikten sonra banyo yapmak ya da duş almak konusunda hemfikir olsa da, jakuzi gibi sıcak bir suyun altına girmenin özellikle kadınlar için iyi bir fikir olmadığına dikkat çekiyor. Uzmanlar sıcak suyun "cildinizin antimikrobiyal bariyerinin etkinliğini azaltabileceğini" belirtiyor.

Genital bölgede kokulu ürünler kullanmayın

Dr. Allison Hill ve Dr. Yvonne Bohn, konuya ilişkin şunları söyledi: "Vücudunuzda bulunan normal ve yararlı bakterileri değiştirebileceği için çok fazla kimyasal barındıran sabun ve türevi malzemelerin kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. İdeal olarak cinsel organınızı sadece ılık suyla yıkamanız gerekir. Jeller, kremler ve yağlayıcılar, hassas florayı bozarak kötü bakterilerin veya mantarların aşırı büyümesine neden olabilir."

Cinsel ilişki oyuncaklarını temizlemeye üşenmeyin

Cinsel ilişki oyuncaklarının temizliği, en az vücudumuzun temizliği kadar önemli. "Oyuncaklar genellikle sentetiktir ve bakteri tutabilir" uyarısında bulunan Dr. Carolyn DeLucia, "Onları temiz tutmanız ve gelecek kullanımda enfeksiyon riski oluşmasını engeller" dedi.