Coca-Cola tüm Türkiye'de "Sıfır Atık" statüsüne geçti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan "Sıfır Atık" seferberliğine katılan Coca-Cola, Türkiye'deki tüm fabrikalarında "Sıfır Atık" belgesi aldı.

Coca-Cola tüm Türkiye'de "Sıfır Atık" statüsüne geçti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan "Sıfır Atık" seferberliğine katılan Coca-Cola İçecek Türkiye, "Atıksız Bir Dünya" vizyonu doğrultusunda, Türkiye'deki fabrikalarında başlattığı "Sıfır Atık" çalışmalarını kısa sürede tamamladı. Şirket, ilk etapta Hazar, Elazığ, Ankara, Çorlu fabrikalarında belgeye hak kazanırken, geçen aylarda Köyceğiz ve Bursa fabrikalarında da Sıfır Atık Yönetmeliği'ni en hızlı şekilde uygulayarak "Sıfır Atık Belgesi"ni aldı. Son olarak İzmir fabrikasındaki çalışmaların da kısa sürede tamamlanmasıyla Coca-Cola İçecek'in tüm fabrikaları "Sıfır Atık" statüsüne geçmiş oldu.

Bakanlığın 2018 sonuna doğru çevre mevzuatında yaptığı değişiklikler doğrultusunda yürürlüğe giren yeni düzenleme, ülke genelinde belirlenmiş süre içinde "Sıfır Atık Yönetim Sistemi" kurma sorumluluğu veriyor.

Coca-Cola İçecek, içecek ambalajında yüzde 8'e kadar geri dönüştürülmüş plastik kullanımıyla ilgili zorunlu düzenlemelerin yanı sıra ürün güvenliğinden ve tüketici sağlığından ödün vermeden geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımıyla ilgili uzun süredir çalışıyor. Depozitolu cam şişe uygulamalarıyla daha az şişe üretiyor ve daha az kaynak kullanıyor.

Coca-Cola İçecek, geçen yıl plastik kirliliği ile etkin mücadele amacıyla Birleşmiş Milletler Global Compact Türkiye, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından kurulan İş Dünyası Plastik Girişimi'ne katılan 26 öncü şirket arasında yer aldı.

Coca-Cola İçecek CEO'su Burak Başarır, çevresel ayak izlerini günden güne azalttıklarını belirterek, "Türkiye fabrikalarımızda geri dönüşüm oranını yüzde 98,1'e ulaştırdık" dedi.