Onun için son şans olabilir

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için uzmanlardan uyarı geldi. İşte detaylar...

KADIN Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Murat Özekinci, kadınlara 'çocuk sahibi olmayı ertelemeyin' uyarısında bulundu. Yaşlanmayla birlikte kadınların yumurta rezervlerinin azaldığını belirten Doç. Dr. Özekinci, "40 yaş sonrası bir kadının doğurganlığı yüzde 90 oranında azalır. 46 yaşındaki bir kadından yumurta elde edebilirsiniz ancak onun genetik olarak sağlam olma ihtimali yüzde 1’in altındadır" dedi.

Düzenli adet gören kadının, bir yıllık düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamaması durumunda mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurması gerektiği konusunda uyaran Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Murat Özekinci, önemli uyarılarda bulundu. 

Kadınların üreme oranının 35’ten sonra giderek düştüğünü ifade eden Doç. Dr. Murat Özekinci, "35 yaş üstündeki kadınlarda ise genellikle bekleme süremiz bir yıl değildir. Bu yaştan sonra hemen 6 ay içerisinde eğer gebelik olmuyorsa onun ardından bu konunun uzmanlarıyla görüşmeleri gerekir" diye konuştu.

Yumurta kalitesinin azalma nedeninin yaş olduğunu ifade eden Doç. Dr. Murat Özekinci, "Yaş en temel ve bağımsız faktördür. Bir kadının en doğurgan olduğu yaş 20 ile 29 yaş aralığıdır. Bu yaşta hem yumurta rezervi, hem kalitesi iyidir. 40 yaşından sonra bir kadının doğurganlığı yüzde 90 oranında azalır."  dedi.