Cübbeli Ahmet Hoca: İslam'da bu külliyen yasaktır

Cübbeli Ahmet Hoca, tv100 ekranlarında Yüz Yüze programına konuk oldu. Diyanet'e genel manada katıldığını söyleyen Cübbeli Ahmet Hoca, "Şuan asla cezaları fertler, fertlere uygulayamaz, İslam'da bu Külliyen yasaktır" dedi. 

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100

tv100 ekranlarında Ahmet Kasım Han'ın hazırlayıp sunduğu Yüz Yüze'ye Cübbeli Ahmet Hoca konuk oldu. Diyanet'e genel manasında güveniyoruz diyen Cübbeli Ahmet Hoca, “Diyanet yüksek din işleri kurulu fetva mahiyetindeki, 28 Şubat sürecinde bile başörtüde ne tür olaylar olduğu halde o kurul dik durdu ve başörtü Kur'an'ın emridir diyebildi. Bu sebeple Diyanet’e genel manada katılıyoruz” dedi.

Şuan asla cezaları fertler, fertlere uygulayamaz diyen Cübbeli Ahmet Hoca, "İslam'da bu Külliyen yasaktır" ifadelerini kullandı. 

Cübbeli Ahmet Hoca'nın tv100'deki açıklamalarından öne çıkanlar şöyle; 

"(Diyanet için) Son zamanda yani önceki dönemlere göre tabii eski büyük alimler artık yok. Dolayısıyla ilmi kifayetsizlik var. Yani o alimler yetişmiyor artık. Bir Elmalılılar, bir Ömer Nasuhi’ler gibi... Yani bu ilim seviyesi olmadığından biraz Tabii ki direkt karar verilemiyor. Toplumdan bir tepki gelince geri adım atma gibi durumlar var. Bazı şeylerde güzel dik duruyorlar. “İslam’ın emri budur” diyebiliyorlar.

Bir de şöyle bir durum var. Bunu mutlaka söylemem lazım. Şu an bu cezaları asla fertler fertlere uygulayamaz. Yani örnek olarak “Bir adam bu benim oğlumdur sana ne... Ben doğurdum, ben büyüttüm. İçki içti, ben buna bir sopa vuracağım” diyemezsin. İslam’da bu külliyen yasaktır.

Mesela biz bugün Nişanca Cami’de sohbet ederken adamın biri bir kağıda yazmış “Ben zina ettim. Benim recmedilmem lazım, evliydim de, ahirete bu günahla çıkmak istemiyorum.  Beni temizletin” yazmış. Hadisteki usulü tatbik etmeye kalkmış. 

Mahmud Efendi kalktı ayağa; “Böyle bir şeyi bize niye yazıyorsun. Bir şey yapmışsın niye bunu söylüyorsun. Niye bunu anlatıyorsun burada…Bu bizim görevimiz değil, biz bunu tatbik edemeyiz. Kimse tatbik edemez” dedi.  

Yani şu anda hiçbir ferdin hiçbir ferde hanımı olsun, çocuğu olsun, sever de, döver de falan böyle bir şey yok. 

İslam’da bu cezalar mahkeme kararı çıkarsa oluyor. Bu durumun bugün uygulanırlığı yok. İslam’în hukümleri bugün tatbik edilse, biz bundan memnun oluruz, isteriz. 

Ama bugün bu uygulanmıyor diye de kalkıp da bu devleti tanımam, Cumhuriyeti tanımam, hükümeti tanımam, askere göndermem, vergi vermem demeyiz.

Çünkü bu bizim devletimizdir. Bunun bekası hepimizin bekasıdır. Namuslarımız korunuyor. Çoluğumuzla çocuğumuzla birkaç lokma ekmek yiyoruz evimizde.

Dolayısıyla biz devlete vergimizi de veririz askerimizi de göndeririz bütün mükellefiyetleri vatandaşlık görevimizi yaparız. Fetvayı da böyle veririz. "