Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum'dan fahiş aidatlara ilişkin açıklama: Yüksek aidat artışlarına izin vermeyeceğiz

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneğince Sarıyer'de bir sosyal tesiste düzenlenen 4. Tesis Yönetim Zirvesi'nde fahiş aidatlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurum, "Aidatları vatandaşlarımızın ödeyebileceği makul fiyatlara çekmek için buradaki yöneticilerimizle birlikte çalışacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın ki altını çizerek ifade ediyorum yüksek aidat artışlarına izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum'dan fahiş aidatlara ilişkin açıklama: Yüksek aidat artışlarına izin vermeyeceğiz

Cumhur İttifakı'nın İBB Başkan adayı Murat Kurum, yerel seçim çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneğince Sarıyer'de bir sosyal tesiste düzenlenen 4. Tesis Yönetim Zirvesi'nde konuşan Kurum, derneğin son dönemde giderek önem kazanan site, apartman ve toplu konut yaşam alanlarının yönetimiyle ilgili önemli bir adım attığını dile getirdi.

"BU SEKTÖR BÜYÜK BİR HIZLA YAYILIYOR"

Sektörün tek bir çatı altında toplanarak faaliyet vermesi için kentsel tesis yönetiminin daha işlevsel bir hale getirildiğini belirten Kurum, şöyle dedi:

"9 Aralık 2022'de İstanbul'da sizlerle 2. Tesis Yönetim Zirvesi'ni gerçekleştirmiştik. Orada da ifade ettiğimiz gibi tesis yönetimi, Türkiye'de henüz çok yeni ve büyüyen bir sektördür. 1990'lı yıllarda İstanbul'da plaza ve alışveriş merkezlerinin inşaatıyla faaliyetlerine başlayan bu sektör, son 20 yılda şehirlerde büyük bir hızla yayılıyor. Sektörün nasıl bu kadar hızlı büyüdüğünü de sizlere şöyle izah edebiliriz. Bugün istikrarlı ve yapı sektörünün tüm potansiyelini harekete geçiren bir iktidarın varlığı, emlak sektörünün yükselen alım gücüyle hızla gelişmesi ve nitelikli konut projelerinin artması bunun en büyük nedenidir."

Son 20 yılda plansız ve çarpık kentleşmeyi ortadan kaldırmak için ülkenin dört bir yanında başlatılan kentsel dönüşüm ve toplu konut faaliyetlerinin hayatın önemli bir parçası haline geldiğini aktaran Kurum, "Türkiye'nin ve milletimizin zenginleşmesiyle birlikte gecekondu mahalleleri ve çöküntü alanları yerlerini hızla toplu yapılara ve sitelere bıraktı." ifadesini kullandı.

"YÜKSEK AİDAT ARTIŞLARINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Site sakinlerinin aidatlarla ilgili problemi olduğunu dile getiren Kurum, şunları söyledi:

"Bazı sitelerimizde fahiş oranda, neredeyse bir kira kadar aidat alınmaktadır. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için de gerekli çalışmaları İBB olarak yapacağız ve aidatları vatandaşlarımızın ödeyebileceği makul fiyatlara çekmek için buradaki yöneticilerimizle birlikte çalışacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın ki altını çizerek ifade ediyorum yüksek aidat artışlarına izin vermeyeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi 1 Nisan'dan sonra da belediyemizin tüm imkan ve kaynaklarını milletimize, İstanbullu kardeşlerimizin, tesis yönetim sektörümüzün hizmetine sunmaya devam edeceğiz."

"BU BÜYÜK SORUMSUZLUĞUN SAHİBİ CHP'Lİ İBB YÖNETİMİDİR"

İstanbulluların hayatının yaşanmaz bir hale getirildiğini dile getiren Kurum, "İşte İstanbul'u bu hale getirenler, bu büyük sorumsuzluğun sahibi olan elbette mevcut CHP'li İBB yönetimidir. Bu yönetim tıpkı Don Kişot gibi. Biliyorsunuz, Don Kişot gerçek sorunlar dururken hayali sorunlarla, hayali düşmanlarla kavga ediyor. Büyük bir kahramanlık örneği gösterdiğini zannederek de yel değirmenlerine savaş açıyor. İşte mevcut yönetim de 5 yıldır aynen böyle bir zihniyetle hareket ediyor." ifadelerini kullandı.