Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Cumhuriyeti Kuran ve Yaşatan Kadınlar" programında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhuriyeti Kuran ve Yaşatan Kadınlar" programında konuştu. Erdoğan, "Cumhuriyeti esareti asla kabul etmeyen bağımsızlık ruhu olarak gördüğümüz için en önemli vizyonumuzu onun yüzüncü yılı olan 2023'e adadık" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Cumhuriyeti Kuran ve Yaşatan Kadınlar" programında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhuriyeti Kuran ve Yaşatan Kadınlar" programında konuştu.

"AK Parti olarak 20 yıllık tarihimizde hep millet iradesini her alanda egemen kılan mücadelesiyle geçmiştir" diyen Erdoğan'ın konuşmasındaki satır başları şu şekilde: 

"Cumhuriyeti esareti asla kabul etmeyen bağımsızlık ruhu olarak gördüğümüz için en önemli vizyonumuzu onun yüzüncü yılı olan 2023'e adadık. Her kesimin her inancın kendini ifade edebildiği bir medeniyet için çalıştık çabaladık. Zaferlerimizin her boyutunda geleceği inşa eden nesiller başta olmak üzere kadınların emeğini kararlığını görüyoruz.

"Bu gurur tablosunu..."

Engin birikimi ve ferasetiyle cihan devleti Osmanlı'nın kuruluşuna ışık tutan Haymi Ana'dan Nene Hatun'a kadar bu izleri kesintisizi takip etmek mümkündür. Milli Mücadele'nin kahraman kadınları bile tek başına bu gurur tablosunu ebedi kılmaya yeter.

 

"Aklımızdan çıkarmadık, çıkarmayacağız"

15 Temmuz'da FETÖ'cü hainlere sokakları dar eden, ölüm kusan sokakların karşısında dimdik duran kahraman kadınlarımızı, polislerimizi, askerlimizi hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadık, çıkarmayacağız.

"Büyük ve güçlü Türkiye'ti inşa etmekte kararlıyız"

Bu ülkenin kadınları tarlada, parlamentoda, olimpiyat oyunlarında, okulda, işyerinde, tankların karşısında, evde, hayatın her alanında emekleriyle var olmayı sürdürüyor. 84 milyon omuz omuza büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa etmekte kararlıyız. Cumhuriyet'in kuruluşunun, milletimizin küllerinden yeniden doğuşunun 98. yılında yine kadınlarımızla birlikteyiz.

Türkiye'nin demokrasi ve kalkınması davasına beşeri sermayemizin güçlendirilmesine, kültüre, sanata, spora katkı sağlayan, alın teri döken, anne, eş ve evlat olarak başımızın tacı tüm kadınlarımızın Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun. Kadınlarını dışlayan bir toplum gücünün ve potansiyelinin yarısından vazgeçmiş demektir.

 

"Türkiye bu konuda ilerleme kaydetmiştir"

Kadınların yaşadığı tarihin her döneminde muhtelif şekillerde görülen ve bugün de görülen zorlukların hepsi bizim eserimizdir. Madem sorunu biz çıkardık, öyleyse sorunu da yine kendi içimizde arayacağız. Bu anlayışla, siyasi ve sosyal hayatımın her döneminde kadınlarımızın yanında yer aldım, onlar için mücadele ettim. Türkiye bu konuda geçmişe kıyasla çok büyük ilerleme kaydetmiştir.

Hâlâ çözüm bekleyen sorunlar, aşmamız gereken engeller mevcut olmakla birlikte elimizdeki kazanımların değerini çok iyi bilmeliyiz. Biz kadınlarımıza güveniyoruz. Ülkemizi ve dünyayı kuşatacak bir değişimin öncüleri olacağına inanıyoruz.

Hep birlikte daha adil, daha yaşanabilir bir dünya için çalışmayı sürdüreceğiz."