Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Netanyahu'ya sert tepki: "Adını tarihe şimdiden 'Gazze Kasabı' olarak yazdırmıştır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda konuştu. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, Gazze'de katliam yapan Netanyahu'yu sert sözlerle eleştirdi. Erdoğan, Adını tarihe şimdiden 'Gazze Kasabı' olarak yazdırmıştır" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM'deki haftalık grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

* AK Parti'nin ülkeye hizmet sancağını, vatanımızın dört bir yanında gururla dalgalandıran saygıdeğer hanımefendileri, genç kardeşlerimi, dualarını yanımızda hissettiğimiz aziz milletimin her bir ferdini buradan hürmetle selamlıyorum. Türkiye Yüzyılı inşası için gece gündüz demeden çalışan, koşan tüm kardeşlerime selamlarımı iletiyorum.

"NETANYAHU ADINI TARİHE 'GAZZE KASABI' OLARAK YAZDIRMIŞTIR"

* Gazze'nin mazlum insanlarını en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum. Gazzeli kardeşlerimiz 7 Ekim'den beri insanlık tarihinin en kalleş saldırılarına maruz kaldılar. Camileri bombalandı, okulları harabeye çevrildi, hastaneleri yerle yeksan edildi. Mülteci kampları bilinçli şekilde hedef alındı. Gıdasını, yakıtını, ilacını, ekmeğini, elektriğini, suyunu, iletişimini kesip 360 kilometrekarelik açık hava hapishanesine sıkıştırdıkları insanlara adeta soykırım uyguladılar. Her türlü zulmü yaptılar.

* Gazze'deki İsrail zulmüne maruz kalanların 7 Ekim'den beri yaşadıkları tam bir cehennem. Yaklaşık 16 bin Gazzeli kardeşimiz İsrail'in saldırılarında şehit oldu. Gazze'deki binaların 3'te 2'si yıkıldı ya da tahrip oldu. Gazze'de son asrın en büyük mezalimlerinden birini yapan Netanyahu adını tarihe şimdiden 'Gazze Kasabı' olarak yazdırmıştır.

"ÇOCUKLAR HUNHARCA KATLEDİLDİ"

Gazzeli kardeşlerimiz 7 Ekim'den beri insanlık tarihinin en kalleş saldırılarına maruz kaldırlar. Hastaneleri yerle yeksan edildi, okulları camileri vuruldu. Sığındıkları kamplar bilerek hedef alındı. Sabiler hünharca katledildi.

Babalara gözü gibi sakındıkları yavrularının parçalarını topladılar. Açık hava hapsihanesine sıkıştırdıkları 2,3 milyon insana adeta soykırım uyguladılar. 50 gün boyunca Gazze'yi yaktılar, yıktırlar. İnsanlık tarihine kara bir leeke olarak geçen her türlü zulmü yaptılar.

7 Ekim'den beri yaşadıkları tam bir cehennemdi. Şehitlerin her birinin rahmetle yad ediyorum. Yarın BAE'ye gidiyoruz. Dubai ziyaretlerimizde Gazze'yi de ele alacağız. Gazze için neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz.

 Bugün de tüm imkanlarımızla Gazzeli kardeşlerimizin yanındayız. Son olarak Cezayir seyahatimizde Cumhurbaşkanı Tebun'la, Lübnan Başbakanı Mikati ile bu meseleyi tüm yönleriyle konuştuk. İspanya Başbakanı ile telefon görüşmemizde Gazze'yi ele aldık. Bu konudaki dik duruşu için İspanya'yı tebrik ediyorum.

Yarın BAE'ye gidiyoruz. Dubai ziyaretlerimizde Gazze'yi de ele alacağız. Gazze için neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz. İsrail hukuk önünde hesap verecek.

"İKİNCİ YARDIM GEMİMİZ BUGÜN YOLA ÇIKIYOR"

Gazze'deki vatandaşlarımızın tahliyesini büyük ölçüde tamamladık. Toplam bin 500 ton insani yardım taşıyan ikinci yardım gemimiz bugün yola çıkıyor.

Türkiye devleti ve milletiyle Filistinli kardeşlerinin yanındadır.

7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi gündemdeki ilk konu olmakla birlikte ülkemize, partimize dair hususları da ihmal etmiyoruz. Muhataplarımızla ikili ticari, beşeri, siyasi ve savunma konularını detaylıca ele aldık.

Cezayirle bu sene 6 milyar doları bulacak ticaret hacmini ise 10 milyar dolar seviyesine taşımayı hedefliyoruz.

"MUHATAPLARIMIZLA SİYASİ, TİCARİ VE SAVUNMA KONULARINI DETAYLICA ELE ALDIK"

7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi gündemdeki ilk konu olmakla birlikte ülkemize, partimize dair hususları da ihmal etmiyoruz. Muhataplarımızla ikili ticari, beşeri, siyasi ve savunma konularını detaylıca ele aldık.

Cezayir ile bu sene 6 milyar doları bulacak ticaret hacmini ise 10 milyar dolar seviyesine taşımayı hedefliyoruz. Ülkeler arasında anlaşmazlıkların uyuşmazlıkların olması gayet doğaldır. Aslolan bu ayrılıkları kördüğüme dönüştürmemektir.

TÜRKİYE-YUNANİSTAN İLİŞKİLERİ

Komşularımızla aşılamayacak hiçbir sorun yoktur. Yaklaşan Yunanistan ziyaretine de yaklaşımımız bu yöndedir. Yunansitan'la ihtilaflarımız bugün de vardı yarın da olacak. Ama bu gerçek aynı coğrafyayı paylaşan iki komşu ülke olarak ortak paydada buluşamayacağımız anlamına gelmiyor.

İş birliğini geliştirebileceğimiz birçok başlık vardır. Yunansitan ziyaretinin şimdiden ülkeler arasında yeni bir sayfanın açılmasına vesile olmasını diliyorum.

"FAHİŞ FİYATLARA CEZA 10 KAT ARTACAK"

Depremi fırsata çevirmek isteyen tamahkarlar var. Deprem turistleri son seçimde milli iradenin şamarını yediler. Ekonomik hayattaki deprem fırsatçılarına da biz göz açtırmıyor. Yapım işlerinde fahiş fiyatlar söz konusu. Aynı malzeme aralarında 60 70 km olan iki şehrimizde yüzde 20-30 fiyat farkıyla satılıyor. Bu vicdansızlığın üzerine gitmekte kararlıyız. Fahiş fiyatlara ceza 10 kat artacak."

MERKEZ BANKASI REZERVLERİNDE BÜYÜK ARTIŞ

İhracatçılarımız için reeskont kredi limitlerini 3 milyar seviyesine çıkardık. MB Brüt rezervlerinin Eylül 2014'ten bu yana ilk kez 134,5 milyar dolara çıktığının müjdesini de sizlerle paylaşmak istiyorum.

DEPREMZEDELERE MÜJDELİ HABERİ VERDİ

Yatırımların zamanında tamamlanması için devlet olarak kolaylık gösterip yük alıyoruz. Deprem bölgesinde yürütülen çalışmalara yaklaşımımız bu yönde. Önümüzdeki aydan itibaren deprem konutlarının hak sahiplerine teslimine başlıyoruz.

Yıl bitmeden 46 bin deprem konutunu teslim etmeyi planlıyoruz.

24 Kasım vesilesi ile marif davamızın öncüsü öğretmenlerimiz ile bir araya geldik. Aybüke Öğretmen oldum ben filmini gençlerimizin mutlaka izlemesini tavsiye ediyorum.

"MECLİS ONAYINI ALDIKTAN SONRA EMEKLİLERE ÖDEMESİNİ YAPACAĞIZ"

Emekliler ile ilgili müjdemizi de paylaştık. Çalışan emeklilerimize de 5 bin lira ödemeyi teşmil ediyoruz. Meclis onayını da aldıktan sonra çalışan emeklilerimize ödemesini yapacağız. Teklif yasalaşınca ilk düzenlemeden faydalanamaya 4 milyon emeklilerimizin hesabına 5 bin lira yatıracağız. 76 milyar lira ilave kullanarak 15 milyon emeklimize 5 bin lira ödemiş olacağız

İstanbul sözleşmesinden ülkemizin çekilmesine dair marjinal çevrelerce yürütülen kampanyanın hiçbir demeli yoktur. Amaçları kadına yönelik şiddet değil. Bunlar şiddetten rahatsız olsa bölücü terör örgütün kuyruğuna takılmazdı. Bugüne kadar ne bölücü örgütün kaçırdığı kız çocukları için iki kelam ettiler ne de Diyarbakır annelerine destek oldular.

Bölücü örgüte sempati bakanlarla opera dinlediler. Biz şehit anaları ile gerektiğinde canları pahasına darbecilere meydan okuyan kadınlarımızla vatanları için polis ve askerlerimiz ile yol arkadaşlığı yapmayı sürdüreceğiz.

"ÜCRETSİZ DOĞALGAZ DESTEĞİ SÜRÜYOR"

Vatandaşlarımızın doğalgaz faturasını biz ödedik. Vatandaşımıza 87 milyar liralık destek verdik. 2024 Nisan ayına kadar doğalgaz desteği vereceğiz.

"MUHALEFETTE YAŞANANLARI ÜZÜLEREK SEYREDİYORUZ"

Bizim gündemimizde Türkiye Yüzyılı'nın inşası varken, muhalefetin gündeminde yalnızca siyasi geleceklerini kurtarmak var. Muhalefette yaşanan son gelişmeleri sadece yüzümüz kızararak değil üzülerek de seyrediyoruz. Türk dmeokrasisi böyle bir manzarayı asla hak etmiyor. Milletimiz muhalefetin pembe dizileri aratmayan hançer siyasetinden bıktı.

"CHP'NİN SİYASET TARZINDA ZERRE DEĞİŞİM OLMADI"

Seçimden sonra da değişen bir şey olmadı. Ağır yenilginin tüm faturasını cumhurbaşkanı adaylarına kestiler. Yollarına pişkince devam ettiler. Utanmasalar seçim gecesi 10 dakikada bir kameralar önündeki "kazanıyoruz" ifadelerini reddedecekler. CHP'de genel başkanlık koltuğuna oturan şahıs değişti. CHP'nin siyaset tarzında zerre değişim olmadı.

"YENİDEN İSTANBUL"

Yerel seçimlere hazırlıklarımızı kendimize göre yürüteceğiz. Bugün bir başlık atıyorum. Yeniden İstanbul. Cumhur İttifakı olarak yolumuza güçlü şekilde devam edeceğiz."