Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İspanya gezisi dünya basınında: Erdoğan koltuğunun altında uçak gemisiyle ayrıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile İspanya’da görüştü. Görüşmede 11 anlaşmaya imza atıldı. Dünya basını ise bu temasların arka planını yazdı. Huffpost söz konusu haberine "Türkiye, koltuğunun altındaki uçak gemisiyle İspanya'dan ayrıldı" başlığını attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İspanya gezisi dünya basınında: Erdoğan koltuğunun altında uçak gemisiyle ayrıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İspanya’nın Filistin’i tanıma yönünde aldığı karar, çok mühimdir. İspanya’nın bu tutumunun henüz Filistin’i tanımamış diğer ülkelere de örnek teşkil etmesi samimi temennimizdir” dedi. Pazartesi günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde alınan ateşkes kararının uygulanmasını takip edeceklerini belirten Erdoğan, aynı zamanda Gazze’de yaşananların gündeme gelmesinde Sanchez’in büyük katkısı olduğunu vurguladı.

Sanchez ise İsrail ve Filistin arasında kalıcı barışın sağlanması için tek yolun Filistin devletinin tanınması olduğunu belirterek, "Diğer Avrupa ülkelerine de Filistin'i tanımaları çağrısında bulunuyoruz, tek çıkış yolu bu" dedi. Daha fazla İspanyol yatırımcının Türkiye’ye gelmesini istediklerini dile getiren Erdoğan iki ülkenin Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu’dan daha büyük bir gemi üretimine başladıklarını açıkladı. Erdoğan ayrıca iki ülkenin İHA ve insansız denizaltı üretiminde işbirliği yapabileceğini aktardı.

 

"BAŞINI SALLAMA BEN DİK DURUYORUM"

Yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanyol gazetecinin 'Selahattin Demirtaş' sorusuna çok sert tepki gösterip şöyle dedi:

"Türkiye bir hukuk devletidir. Bu hukuk devletinin içerisinde kararları yargı verir. Bu verdiğiniz isimlerle ilgili olarak da hukuk devletindeki yargımız kararını vermiş. Ve bu kararlar çerçevesinde... Bu, örneğin bir tanesi bu isimlerden, yani 100 kişiyi aşkın gencin ölümüne neden olmuş, aynı şekilde birçok terör estirmek suretiyle ülkemizin güneydoğu bölgesinde maalesef ölümlere neden olmuşlar. Sizlerin bu soruları sorması bizleri düşündürüyor. Hele hele bir basın mensubunun kalkıp da bu teröristleri böyle savunmuş olması bizi ciddi manada üzmektedir. Başını sallama, ben sallamıyorum bak, ben dimdik çalışmama devam ediyorum. Yasalar ne diyorsa yasaların dediğini biz yerine getiririz. Hukuk neyi emrediyorsa hukukun emrettiğini bizler yerine getiririz ve yapılan iş budur. Siz tabii Türkiye'de yaşamıyorsunuz herhalde. Biz Türkiye'de yaşıyoruz ve bu ciddi manada bölgedeki huzurun temini için attığımız adımlardır. Bundan sonra da böyle yürüyecektir"

"UÇAK GEMİSİYLE AYRILDI"

Dünya basınında da ses getiren Erdoğan-Sanchez görüşmesi hakkında ABD merkezli HuffPost, iki ülkenin ekonomik, siyasi ve ticaret anlaşmalarını önümüzdeki yıllarda daha da artacağını yazdı. 

Gazete ayrıca İspanyol medyasından El Economista'ya dayandırdığı haberinde İspanya'daki Cádiz tersanesinde amfibi gemi üretimi yapılacağı ve teknoloji transferinin gerçekleşeceğini yazdı. Huffpost söz konusu haberine ise "Türkiye, koltuğunun altındaki uçak gemisiyle İspanya'dan ayrıldı" başlığını attı.

The Objective'de yer alan haberde ise "Erdoğan, Sánchez'in Filistin'e verdiği destekten övgüyle bahsetti: "Kalbinde özel bir yeri var" başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde iki ülkenin liderlerinin açıklamalarına yer verilirken ikili anlaşmalardan da bahsedildi.

Euronews'in haberinde ise İspanya'nın Rusya ve Ukrayna savaşı için Patriot füzelerini Kiev'e göndermeyeceği hatırlatıldı.

Euronews ayrıca aynı haberde iki ülkenin gemi üretimi konusunda ortak çalışacağını hatırlattı ve Erdoğan'ın İspanya'nın Gazze tutumu nedeniyle Pedro Sanchez'i alkışladığını belirtti.

 

 AP: TİCARET HACMİ 27 MİLYAR DOLARA YÜKSELİYOR

ABD merkezli AP haber ajansı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gazze'deki ateşkes için yaptığı çağrıyı ön plana çıkardı. AP ayrıca İspanya'nın Gazze'deki barış çabalarına verdiği desteğin bir göstergesi olarak geçen hafta Birleşmiş Milletler mahkemesinden Güney Afrika'nın İsrail'i Gazze'de soykırım yapmakla suçlayan davasına katılmak için izin istediğini hatırlattı. Haberde ayrıca iki ülkenin arasındaki ticaretin 27 milyar dolara çıkartılacağı aktarıldı.