Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı

Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turundaki başarısı dünya kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Amerika’dan Uzak Doğu ve Güneydoğu Asya ülkelerine kadar medya kuruluşları haberlerinde bu zafer geniş yer verdi. O haberleri sizler için bir araya topladık. İşte dünya basınında Erdoğan’ın zaferi…

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı

Seçimle ilgili gelişmeler, Çin'den Amerika'ya, Japonya'dan Katar’a kadar geniş coğrafyada yakından takip edildi. İşte o haberler…

ÇİN

Çin haber ajansı Xinhua, seçimlerle ilgili haberinde, "Türkiye'nin Erdoğan'ı, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turunu kazandı" başlığını kullandı.

Devlet televizyonu CGTN de Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) sandıkların 99,43'ünün sayımının ardından açıkladığı sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oyların yüzde 52,14'ünü, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'nun 47,86'sını kazandığını gösterdiğini belirtti.

Haberde, Erdoğan'ın, seçim başarısının ardından halka hitabında, "Seçimin ikinci turunu milletimizin hayrına olacak sonuçla tamamladık." sözü aktarıldı.

Merkezi Hong Kong'da bulunan South China Morning Post gazetesi de seçimlerle ilgili haberini, "Türkiye'de seçimden zaferle çıkan Erdoğan 20 yıllık iktidarını ileriye taşıyor" başlığıyla verdi.

Erdoğan'ın seçim zaferinin ardından yaptığı konuşmada, "ulusal birlik" mesajı verdiğini aktaran gazete, ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin seçimin ardından destek mesajları yayımladığını kaydetti.

Biden'ın, "NATO müttefiki Türkiye ile ikili meseleler ve ortak küresel sorunlarda birlikte çalışmayı sürdürmeye hazırız." ifadesine yer verilen haberde, Putin'in, seçim sonuçlarının, "Erdoğan'ın devlet egemenliğini güçlendirme ve bağımsız dış politika çabalarına desteği gösterdiği" mesajını verdiği kaydedildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin de "Avrupa'nın güvenliği ve istikrarı için Erdoğan ile çalışmayı sürdürmek istediklerini" ifade ettiği aktarıldı.

JAPONYA

Seçimler, Japonya basınında da geniş yankı buldu. Devlet televizyonu ve kamu yayıncısı NHK'nin internet sitesinin ana sayfasındaki haberde, "Görevdeki Erdoğan, başkanlık seçimlerinde galip" ifadesi kullanıldı.

Haberde, 20 yılı aşkın süredir görevde olduğu vurgulanan Erdoğan'ın, seçimin ikinci turunda ana muhalefet dahil 6 siyasi partinin adayını mağlup ettiği belirtildi.

YSK'nin, Japonya'nın yerel saatiyle 04.30'da galibiyeti teyit ettiği bildirilen haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'in tebrik mesajları yayımladığı aktarıldı.

Japon haber ajansı JIJI de "Türk Başkanlık seçimi ikinci turu: Erdoğan bir 5 yıl daha" başlığıyla verdiği haberinde, Erdoğan'ın gece yarısı halka yaptığı konuşmada, "Türkiye kazanmıştır" dediği ve Türk seçmenin kendisine gelecek 5 yıl boyunca ülkeyi yönetme yetkisini verdiğini söylediği belirtildi.

Yomiuri Gazetesi, "Erdoğan ikinci turda kazandı" başlıklı haberinde, son seçim sonuçları itibarıyla Erdoğan yönetiminin 2028'e kadar görevini sürdüreceğini kaydetti. Haberde, Erdoğan'ın sonuçlar sonrası yaptığı galibiyet konuşmasında, "Kendisine verilen 5 yıllık yetki dolayısıyla halka teşekkür ettiği" vurgulandı.

Mainichi Gazetesi, iki adayın yer aldığı ikinci tur oy pusulasının fotoğrafıyla servis ettiği "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan" başlıklı haberinde, Erdoğan'ın, birleşen muhalefetin tek adayı karşısında ikinci turda seçimden galip çıktığı bildirildi.

Erdoğan'ın galibiyet konuşmasında, "85 milyon kazandı" ifadesine de işaret edildi.

Ekonomi odaklı basın kuruluşu Nikkei ise "Erdoğan ikinci turda seçildi" başlıklı haberinde, 69 yaşındaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, son seçim galibiyetiyle 5 yıl daha Türkiye'yi yöneteceği ifade edildi.

Asahi gazetesi de "Erdoğan galibiyetini ilan etti" başlıklı haberinde, gelecek 5 yıl boyunca görev yapacak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Batı ülkeleri ile askeri ittifaka rağmen Rusya-Ukrayna krizinde arabuluculuk dahil bağımsız diplomatik tutumunu korumasının beklendiğini kaydetti.

Resmi Kyodo ajansı "Kıyasıya ikinci tur yarışını görevdeki Erdoğan kazandı" başlığını kullandığı haberde, mevcut sonuçlarla gelecek 5 yıl görevde kalacak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, galibiyet konuşmasında "Şimdi milli hedef ve milli hayallerimiz için birleşme zamanı" ifadesini kullandığına dikkati çekti.

GÜNEY KORE

Güney Kore'de Korea Times gazetesi, "Erdoğan bir dönem daha kazandı" başlığıyla verdiği haberde, Erdoğan'ın ikinci tur seçimde kazanarak, yönetimini üçüncü on yıla taşıdığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın galibiyet konuşmasında, "21 yıldır olduğu gibi güveninize layık olmaya çalışıyoruz" diyerek, taraftarlarına teşekkür ettiği aktarıldı.

HİNDİSTAN

Hindistan'ın The Hindu gazetesi, seçimi, "Erdoğan tarihi ikinci tur seçimi kazandı" başlığıyla verirken, haberde Cumhurbaşkanı'nın iktidarını 2028'e kadar sürdüreceği belirtildi. Ayrıca Erdoğan'ın, "Ülkeyi gelecek 5 yılda yöneteceğiz. Allah'ın izniyle güveninize layık olacağız." ifadesine yer verildi.

Times of India gazetesi haberinde, "Türkiye'nin görevdeki Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimde zaferini ilan etti" başlığını kullandı. Haberde, Erdoğan'ın seçim zaferinin ardından yaptığı konuşmada, kendisini destekleyenlere teşekkür ederek "Bugünün tek kazananı Türkiye'dir." mesajını verdiği anlatıldı.

MALEZYA

Malezya'da Malay Mail gazetesi, "Yenilgisiz Erdoğan, 20 yıllık iktidarını ileriye taşıyor" başlığıyla verdiği haberde, Erdoğan'ın seçimin ardından birlik ve dayanışma mesajı verdiği, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise "ülkeyi bekleyen zorluklara dair üzüntüsünü dile getirdiği" belirtildi.

SİNGAPUR

Singapur'da Channel News Asia televizyonu, seçimle ilgili haberini, "Erdoğan, 20 yıllık iktidarının seçim sınavından başarıyla çıktı" başlığıyla verirken, Erdoğan iktidarında Türkiye'nin bölgesel askeri güç statüsünü güçlendireceği kaydedildi.

Strait Times gazetesi, seçimle ilgili analizinde, "Erdoğan yeniden seçildi fakat ülkenin politik zorluklarına açık yanıtlar sunmuyor." yorumuna yer verdi.

TAYLAND

Tayland'da Bangkok Post gazetesi, haberinde, "Erdoğan Türkiye'deki tarihi seçimi kazanırken acı ve coşku bir arada" başlığını kullandı. Haberde, Erdoğan'ın destekçilerinin seçim zaferini coşkuyla kutlarken, muhalefetin umut kırıklığı yaşadığı değerlendirmesine yer verildi.

FİLİPİNLER

Filipinler'de Manila Times gazetesi, Türkiye'deki seçim sonuçlarına yönelik haberde, Erdoğan'ın ikinci turda az farkla kazandığı ve galibiyet konuşmasında "birlik ve dayanışma mesajı" verdiği aktarıldı.

Phil Star gazetesi de "Yenilgisiz Erdoğan, 20 yıllık yönetimini uzatıyor" başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en zorlu seçim galibiyetini elde ettiği ve 2028'e kadar görev süresini uzattığı ifade edildi.

ENDONEZYA

Endonezya'nın Jakarta Post gazetesi, "Erdoğan üçüncü on yıllık iktidarı istiyor" başlıklı haberinde, "NATO'da en uzun süre görevde kalan ülke lideri" şeklinde nitelendirdiği Erdoğan'ın, favori olarak girdiği seçimde elde ettiği galibiyetiyle muhaliflerin eleştirilerine meydan okuduğunu kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim başarısı dünya basınında geniş yer buldu.

CNN, Türkiye'deki seçimi anlık takip etti. Türkiye'de gece geç saatlere kadar yapılan coşkulu kutlamalara yer veren CNN, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın balkon konuşmasına olan ilgiye dikkati çekti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı - Resim : 1
ERDOĞAN'A GELEN TEBRİKLERE YER VERİLDİ

Erdoğan'ın konuşmasında "birlik" vurgusu yaptığını kaydeden CNN, başta ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak olmak üzere dünya liderlerinden Erdoğan'a gelen tebrik mesajlarına da yer verdi.

Ülkenin en önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), seçimlere internet sitesinde ayrı bir sayfa ayırdı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı - Resim : 2
"Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdiye kadarki en büyük zorluğun ardından yeniden seçimi kazandı" başlığı ile verdiği haberinde NYT, "Türkiye'nin 20 yıldır en önemli siyasetçisi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin seçim otoritesine göre, muhalefet adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu mağlup etti." ifadesine yer verdi.

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin internet sitesinde ise, "Ülkenin en uzun süre hizmet veren lideri, ikinci tur oylamada esas rakibini yendi." yorumu yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı - Resim : 3
DIŞ POLİTİKA ÖNE ÇIKTI

WSJ analizinde, ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Jim (James) Jeffrey'nin "(Erdoğan) Baskı altındayken sakindir." ifadesine ve "Erdoğan'ın ne yaptığını bildiği, işin başında olduğu mesajını yansıttığı ve bunun çoğu seçmen gibi özellikle Türk seçmenin ilgisini çektiği" yorumuna yer verildi.
Washington Post gazetesindeki bir analizde, Erdoğan'ın, "birleşen bir muhalefet tarafından desteklenen bir adayın meydan okumasından sağ çıktığı" ifadesi kullanıldı.

İNGİLTERE BASINI: "ERDOĞAN BİR KERE DAHA KENDİSİNE KARŞI YARIŞMANIN KOLAY OLMADIĞINI İSPATLADI"

İngiliz yayın kuruluşu BBC, İstanbul ve Ankara'da vatandaşların, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve sokaklarda Erdoğan'ın seçim zaferini kutlamaya başladığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı - Resim : 4

Erdoğan'ın ilk açıklamasında seçmenlere teşekkür ettiği ifadelerinin yer aldığı haberde, "Erdoğan bir kere daha kendisine karşı yarışmanın kolay olmadığını ispatladı." değerlendirmesine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı - Resim : 5
Sky News de Erdoğan'ın YSK'nin son verilerine göre önde götürdüğü yarışın ardından bazı ülkelerin liderlerinden tebrik mesajları aldığına vurgu yaptı.

The Guardian gazetesinin haberinde önemli büyük şehirlerde birinci olmamasına rağmen Erdoğan'ın zafer kazandığına işaret ederek, "Türkiye'nin önemli büyük şehirlerini kaybetmek Erdoğan için gerilemeye neden olmadı." ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı - Resim : 6
Erdoğan'ın sonuçların ortaya çıkmasının ardından İstanbul'da halka seslendiğini hatırlatan The Guardian, Erdoğan'ın 5 yıl daha Türkiye'yi yöneteceğini kaydetti.

Ülkenin önde gelen haber kanallarından Channel 4 seçimle ilgili, "Türkiye'nin geleceğini belirleyen bir referandum olarak anılıyor." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı - Resim : 7

ALMAN BASINI İLK HABER OLARAK VERDİ

Almanya'nın kamu yayıncıları ARD ve ZDF'nin ana haberlerinde Türkiye'deki seçimin sonucu ilk haber olarak verildi.

ZDF'nin haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimi kazandığı ifade edildi ve Türkiye'deki muhabirine canlı bağlanılarak son durum aktarıldı.

ARD'nin haberinde de 5 yıllık görev süresi için seçimleri kazandığı vurgulanan Erdoğan'ın "seçimin kazananın 85 milyon olduğu" yönündeki sözlerine yer verildi.

Kamu yayıncısı ARD'nin muhabiri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden canlı bağlantı yaparak, Erdoğan'ın balkon konuşması yapacağını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı - Resim : 8

Frankfurter Allgemeine Zeitung "Erdoğan: Mezara kadar birlikte olacağız" başlığını kullandığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikinci tur seçimi kazandığı, muhalefetin şimdi kritik bir sınavla karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Bild gazetesi, "Türkiye'deki seçimde Erdoğan önde" başlığıyla verdiği haberinde, Erdoğan'ın kamuoyunun karşısına çıkarak, "Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu tamamladık. Halkıma, bize bir demokrasi şöleni yaşattığı için teşekkür ediyorum." ifadelerini kullanmasına yer verildi.

Frankfurter Rundschau gazetesi seçimi, "Türkiye'de ikinci tur seçim. Erdoğan kutluyor, Kılıçdaroğlu yenilgiyi kabul ediyor" başlığıyla manşetten duyurdu.

Spiegel de "Ebedi Erdoğan" başlığını kullandığı haberinde, Recep Tayyip Erdoğan'ın bir kez daha cumhurbaşkanı seçimini kazandığı belirtildi ve bunu nasıl başardığı analiz edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı - Resim : 9

FRANCE 24 SEÇİM ÖZEL YAYINI YAPTI

Fransız basındaki haberlerde, Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turunun galibi olduğuna yer verildi.

Fransız 24 kanalı, gün içinde bültenlerinde seçimin ikinci turuna geniş yer ayırdı, ikinci tura ilişkin özel yayın yaptı.

Le Monde gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı elde ettiği zaferle yeniden cumhurbaşkanı seçildiğini yazdı.

Fransız BFMTV kanalının haberinde, 20 yıldır iktidarda olan Erdoğan'ın seçimin ikinci turunda yeniden cumhurbaşkanı seçildiği, Türkiye'yi 5 yıl daha yöneteceği kaydedildi.

Haberde, Erdoğan'ın İstanbul'da coşkulu kalabalığın karşısında yaptığı konuşmada, Türk milletinin 5 yıl boyunca ülkeyi yönetme sorumluluğunu kendilerine tevdi ettiğini söylediği aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı - Resim : 10

İTALYAN BASINI: "ERDOĞAN YENİDEN SEÇİLDİ. 2028'E KADAR GÖREVDE KALACAK"

İtalyan Corriere della Sera gazetesi, "Türkiye'de Erdoğan, seçimin 2. Turunu oyların yüzde 52'sini alarak, cumhurbaşkanlığını teyit etti" başlığıyla verdiği haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim başarısını duyurdu.

La Repubblica gazetesi de seçim sonucunu "Türkiye'de seçimler: Erdoğan kazanıyor. Muhalefetin hayalleri paramparça" başlığıyla okuyucularına duyurdu.

Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kemal Kılıçdaroğlu ile karşı karşıya geldiği belirtilirken, "Erdoğan'ın ikinci turda sağlam bir çoğunluk elde etmeyi başardığı" değerlendirmesi yapıldı.

La Stampa gazetesi de "Türkiye'de İkinci Tur: Erdoğan kazandı" başlığıyla verdiği haberde, Erdoğan 2028'e kadar iktidarda kalacağı ve sokaklarda kutlamaların yapıldığı belirtildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı - Resim : 11

İtalyan ANSA ajansı da Türkiye'deki seçimin ikinci turuna ilişkin haberini, "Erdoğan seçimleri yüzde 52 oranla yeniden kazanıyor" başlığıyla manşetten duyurdu.

Rainews24 kanalı "Erdoğan yeniden seçildi. 2028'e kadar görevde kalacak." başlığıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim zaferini aktardı.

İspanyol basını Erdoğan'ın rakibinden yaklaşık 2 milyon daha fazla oy aldığına dikkat çekti

İspanyol La Vanguardia gazetesi, seçim haberini "Erdoğan 5 yıl daha iktidarda kalacak" başlığıyla okuyucularına duyurdu.

Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rakibi Kılıçdaroğlu'ndan yaklaşık 2 milyon oy fazlasıyla toplam oyların yüzde 52'sini aldığı vurgulandı.

Yapılan yorumda, "Recep Tayyip Erdoğan, bu pazar günü rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'nu açıkça mağlup etti. Sandıklarda açılan oyların yüzde 98'ine göre, mevcut cumhurbaşkanı muhalefet adayından iki milyon daha fazla oyla pozisyonunu bir kez daha onaylattı. Yaklaşık yüzde 85 ile seçimlere katılım bir kez daha çok yüksek oldu." denildi.

BELÇİKA BASINI: "ERDOĞAN ZAFER İLAN ETTİ"

Belçika'nın Fransızca ve Flamanca yayın yapan yüksek tirajlı gazetelerinden Le Soir ve De Morgen, Erdoğan'ın seçim başarısını manşetten "Erdoğan zafer ilan etti" başlığıyla verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı - Resim : 12

Le Soir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'daki konutunun önünde coşkulu bir kalabalığa hitap ettiğini belirterek, "Her seçim bir yeniden doğuştur", "Halka verdiğimiz tüm sözleri tutacağız", "Bu seçim, bu milletin kazanımlarına kimsenin saldıramayacağını göstermiştir." yönündeki ifadelerine atıfta bulundu.

De Morgen de aynı hitaba işaret ederek, Erdoğan'ın "Bugün yeniden tarih yazıyoruz. Ülkenin birliğini koruyacağız ve tüm sözlerimizi tutacağız." sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 20 yıldır ülkeyi önce başbakan, sonra cumhurbaşkanı olarak yönettiğini, yeniden seçilmesiyle bu süreye bir beş yıl daha eklemiş olduğunu ifade eden De Morgen, Erdoğan ikinci tura favori olarak girdiğini vurguladı.

İSVİÇRE BASINI

İsviçre'de Almanca yayın yapan Tagesanzeiger gazetesi "Erdoğan galip oldu" başlığıyla verdiği haberinde, Türk halkının gelecek 5 yıl için cumhurbaşkanını seçtiğini ve Kılıçdaroğlu'nun yenilgiyi kabul ettiğini ifade etti.

SRF televizyon kanalının haberinde de "Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhurbaşkanı olmaya devam ediyor" başlığı kullanıldı.

Destekçilerinin coşkulu olduğu aktarılan haberde, dünya liderlerinden Erdoğan'a tebrikler geldiği kaydedildi.

Blick gazetesinin seçim haberinde de "Türkiye'de cumhurbaşkanı seçimini Erdoğan kazandı" başlığı kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu arasında geçen Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turu, dünya kamuoyunda geniş yankı uyandırırken seçim sonuçları özellikle Arap ülkeleri ile İran ve İsrail medyasında yakından takip edildi.

Seçimi yakından takip eden bölge ülkelerinin medyasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zaferine geniş yer ayrıldı

AVUSTURYA BASINI "ERDOĞAN'IN ZAFERİNİ İLAN ETTİĞİNİ" YAZDI

Avusturya'nın önde gelen gazetelerinden Die Presse, "Erdoğan,Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçimini kazandı" manşetiyle verdiği haberinde resmi olmayan sonuçları okuyucularıyla paylaştı.

Haberde, "Rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Erdoğan'ın 20 yılı aşan iktidarına son veremediği" vurgulandı.

Oyların yüzde 97'sinden fazlasının sayıldığına işaret edilen haberde, Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nun aldığı oy oranları arasındaki farkın kapanamayacağının altı çizildi.

Avusturya'nın kamu yayıncısı ORF de seçimin resmi olmayan sonucunu "Erdoğan zaferini ilan etti" başlığıyla duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'da yaptığı konuşmaya haberinde yer veren ORF, Cumhurbaşkanının "Memleketi gelecek 5 yıl süresince biz yöneteceğiz." ifadesini öne çıkardı.

Anadolu Ajansı'nın (AA) verilerini paylaşan ORF, ilk tura oranla ikinci turda katılımın kısmen düşük olduğuna dikkati çekti.

CEZAYİR

Cezayir'in eş-Şuruk gazetesi, konuyla ilgili haberinde, "Erdoğan yeni bir dönem için yine cumhurbaşkanı" başlığını kullanarak, "Recep Tayyip Erdoğan, 28 Mayıs Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların çoğunluğunu alarak yeni bir dönem için Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçildi." ifadelerine yer verildi.

Yine Cezayir'in el-Haber gazetesi, Türkiye'deki seçim sonuçlarını, "Erdoğan, rekabetin sonucunu belirledi" başlığıyla verirken eş-Şaab gazetesi ise "Recep Tayyip Erdoğan, ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile girdiği rekabeti yüzde 52 ile kazandı." yazdı.

LÜBNAN

Lübnan'da da seçimler ilgiyle takip edilirken an-Nahar gazetesi, internet sitesinde yer verdiği haberinde, Erdoğan'ın seçim zaferi sonrasında İstanbul'da kendisini kutlayan halka yaptığı konuşmadan, "Halk bizi önümüzdeki beş yıl boyunca iktidardan sorumlu tuttu." şeklindeki ifadelerini okuyucularına aktardı.

Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Al Akhbar gazetesinin internet sitesinde yer verilen haberde de Lübnan'da Erdoğan'ın seçim başarısının kutlandığına dikkati çekildi. Haberde, Trablusşam'daki zafer kutlamaları sırasında kent merkezinin ortasındaki Hamidiye Saat Kulesi'ne 25 metrelik bir Türk bayrağı asıldığı aktarıldı.

TUNUS

Şuruk gazetesi, Şems Radyosu ve Babnet haber sitesindeki haberlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlerdeki zaferine vurgu yapıldı.

Şuruk Gazetesi, "Resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimleri kazandı" başlıklı haberinde, "Muhalefet Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile kıyasıya geçen seçim sürecinin ardından Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimini, aldığı yüzde 52 oy oranıyla kazandı." ifadelerine yer verdi.

IRAK

Irak resmi haber ajansı INA, konuyla ilgili haberi, "Erdoğan, en çok oyu elde ederek seçimi kazandı." başlığıyla abonelerine sundu.

INA, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'da yaptığı konuşmasına yer verdiği diğer bir haberinde, "Erdoğan: Biz İstanbul'a aşığız. Bu yolculuğa İstanbul'da başladık ve İstanbul'la devam edeceğiz." başlığını kullandı.

Öte yandan Erbil merkezli Rudaw televizyonu, internet sitesindeki haberi, "YSK Başkanı: Erdoğan cumhurbaşkanı seçilmiştir" başlığıyla manşetinden verdi.

İRAN

Resmi haber ajansı IRNA, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seçim başarısından dolayı gönderdiği tebrik mesajını manşetine taşıdı.

Yarı resmi Tesnim Haber Ajansı ise "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı oldu" başlığını kullandığı detaylı haberinde, Türkiye'deki kutlamalara ve dünya liderlerinden Erdoğan'a gönderilen tebrik mesajlarına da yer verdi.

Yarı resmi ISNA haber ajansı da ana sayfasından "Erdoğan seçimi kazandı" başlığını kullanarak, "Türkiye'nin mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'nu seçimlerde mağlup ederek Cumhurbaşkanlığını beş yıllığına yeniden devralmayı başardı." ifadelerine yer verdi.

FİLİSTİN-İSRAİL

Filistin'den el-Kuds gazetesi seçim sonuçlarını, "Türkiye, Erdoğan'a güvenini bir kez daha yeniledi" başlığıyla paylaştı. Gazete, "Türkler, sandığa giderek Erdoğan'ı bir beş yıllığına daha cumhurbaşkanı olarak seçti" ifadelerine yer verdi.

el-Filistin gazetesi de Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seçim başarısından dolayı tebriğine yer verdi. Gazete, Heniyye'nin Türk halkını "medeni duruşundan" dolayı, Filistin davası ve Kudüs'e desteği için takdir ettiğini iletti.

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz ise Türkiye'deki seçim sonuçlarını internet sitesinde, "Türkiye'de Erdoğan zaferini ilan etti" başlığıyla okuyucularına duyurdu. Gazete, Erdoğan'ın konuşmasında, "seçmenlerin kendisine sorumluluk verdiği ve tek kazananın Türkiye olduğu" şeklindeki ifadelerini aktardı.

Jerusalem Post gazetesi de internet sitesinde, "Türkiye'de Erdoğan seçimlerde zaferini duyurdu" başlığını kullandı. Gazete Türkiye'deki seçimi "en önemli seçim" diye niteleyerek muhalefetin "ilk defa Erdoğan'ı koltuğundan etme şansı olduğunu düşündüğünü" belirtti.

Maariv gazetesi de internet sayfasında, Erdoğan'ın zafer konuşmasında, "Tek kazanan Türkiye" sözlerini okuyucularına aktardı.

LİBYA

Libya medyasında da seçimler ilgiyle takip edildi. February TV, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim zaferinden sonra İstanbul'da halka hitaben yaptığı konuşmayı haberleştirdi.

Libya Panaroma haber sitesi ise Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği tebrik mesajını aktardığı haberinde, "Dibeybe, ayrıca Erdoğan'ı arayarak iki ülke arasındaki derin ilişkilerin önümüzdeki süreçte de devam edeceğini vurguladı." ifadelerine yer verdi.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

The National adlı haber sitesi, seçim sonuçlarını "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimleri kazanarak iktidarını üçüncü on yıla uzatıyor" başlığıyla okuyucularına duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferi dünya basınında! Seçim sonuçları büyük yankı uyandırdı - Resim : 13

KATAR

Al Jazeera televizyonunun internet sitesinde Türkiye'deki seçimlerle ilgili verilen haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zafer konuşması geniş bir şekilde verilirken, Erdoğan'ın, "Kazanan sadece biz değiliz. Kazanan Türkiye, kazanan demokrasimizdir." ifadelerine yer verildi.

Eş-Şark gazetesi, internet sitesinde Erdoğan'ın zaferini, "Erdoğan Türkiye'nin Cumhurbaşkanı" başlığıyla verdi. Gazete ayrıca Erdoğan'ın seçim zaferini kutlamak için destekçileriyle birlikte şarkı söylediğini de haberleştirdi.

SUUDİ ARABİSTAN

Şarku'l Avsat gazetesinin internet sitesinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı kazandığı haberine yer verildi.

Al Arabiya da Erdoğan'ın Ankara'daki konuşmasını, "Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasının ardından Türklere birlik ve beraberlik çağrısı yaptı" başlığıyla verdi. Haberde, Erdoğan'ın 1 milyon Suriyeli sığınmacının daha ülkelerine dönüşünü sağlama sözü verdiğine de işaret edildi.

KUVEYT

El-Kabas gazetesinin Twitter sayfasında, gazetenin bugün yayınlanacak ilk sayfası paylaşıldı. Gazete, seçim sonuçlarıyla ilgili haberini, "Erdoğan 2028'e kadar Türkiye'nin cumhurbaşkanı" şeklinde sürmanşetten verdi.