Cep telefonu satışına ÖTV düzenlemesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adım atacaklarını söylediği ÖTV düzenlemesi bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 1.500-3 bin lira arasında olan cep telefonlarında vergi oranı yüzde 40 olarak belirlenirken, 3 bin liranın üzerindeki telefonlarda yüzde 50 oldu. İşte detaylar...

Cep telefona ÖTV düzenlemesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçtiğimiz aylarda  öğrencilerle bir araya geldiği bir etkinlikte söyledi, teknolojik ürünlerde vergi indirimi Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı kararı ile cep telefonu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahları yeniden belirlendi.

Düzenlemede, yüzde 25'lik en alt dilime giren cep telefonları için matrah yükseltildi.

Fiyatlar düşecek

Yeni düzenleme ile alt ÖTV dilimine giren telefonların fiyatlarına da indirim gelmiş oldu.

Buna göre, yüzde 25'lik ÖTV oranına tabi ÖTV matrahı 640 lira olan cep telefonlarında bu tutar 1.500 liraya çıktı.

Yüzde 40'lık ÖTV oranına sahip, 640 liradan 1.500 liraya kadar ÖTV matrahına sahip cep telefonlarında ise bu tutar 1.500 liradan 3 bin  liraya şeklinde değiştirildi.

Cep telefonu ÖTV oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Daha önce yüzde 25'lik dilimde 1.200 lirayı geçmeyen telefonlar yer alıyordu. Yüzde 40'lık dilimde ise 1.200-2 bin 400 liralık ÖTV matrahı olan telefonlar bulunuyordu.

Rueters'in haberine göre, Resmi Gazete'de yayınlanan düzenleme ile cep telefonunun dışında tütünde de Yeni ÖTV düzenlemesine gidildi.

Buna göre net muhtevası 500 gramı geçmeyen ambalajlarda olan tütünlerde vergi oranı yüzde 55, asgari maktu vergi tutarı 0,0921 ve maktu vergi tutarı 0,8370 oldu. 500 gramı geçen ambalajlarda olan tütünlerde de aynı oran belirlendi.

Aynı gazetede yayınlanan diğer Cumhurbaşkanı kararıyla elma, armut ve bal şarabı gibi fermente edilmiş diğer içeceklerde maktu ÖTV tutarı, bazı tütünlerde de ÖTV oranı artırıldı.

Karara göre, fermente edilmiş diğer içeceklerde 17,3457 lira olan maktu ÖTV tutarı 29,5849 liraya, 500 gram ve daha yüksek miktarda ambalajlarda olan tütünlerde ÖTV oranı yüzde 40'dan yüzde 55'e çıkarıldı.

Tütünlerde maktu ÖTV tutarlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

ÖTV matrahı ürünlerden alınacak vergi miktarını belirlemede kullanıyor.