'Dans Eden Musa' 2 bin 175 yıl sonra gün yüzüne çıkarıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milattan önce 2'nci yüzyılın meşhur heykeltıraşlarından Philiskos'un yaptığı bilinen 'Dans Eden Musa' heykelinin gün yüzüne çıkarıldığını açıkladı. Bulunan heykel Helenistik Dönem'e ait tek orijinali olma özelliğini taşıyor.

'Dans Eden Musa' 2 bin 175 yıl sonra gün yüzüne çıkarıldı

Antik Dönem mitolojisinin ilham perilerinden 'Dans Eden Musa (Mousa)' heykeli, yaklaşık 2 bin 175 yıl sonra Muğla'nın Stratonikeia Antik Kenti'nde yeniden gün ışığına kavuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, antik kentteki çalışmalarda bulunan heykel, Roma Dönemi'nde kopyaları yapılan bir eserin Helenistik Dönem'e ait tek orijinali olma özelliğini taşıyor.

Milattan önce 2'nci yüzyılın meşhur heykeltıraşlarından Philiskos'un yaptığı bilinen ve Zeus ile Mnemosyne'nın kızları olan ilham perilerinden 'Dans Eden Musa'nın Anadolu ve Yunanistan gibi dünyanın farklı bölgelerinde sadece Roma Dönemi kopyaları biliniyor.

'Dans Eden Musa' 2 bin 175 yıl sonra gün yüzüne çıkarıldı - Resim : 1

Stratonikeia Antik Kenti'nde bulunan heykel ise heykeltıraşın Helenistik Dönem'e ait tek orijinal çalışması olarak Roma Dönemi kopyasından ayrılıyor. Eserin Hellenistik Dönem'in ünlü heykeltıraşı Philiskos'un Stratonikeia'da çalışmış olduğunu göstermiş olması da arkeologlar için ayrıca önem taşıyor.

Stratonikeia Antik Kenti’ndeki Roma Hamamı’nın havuzlu soğukluk bölümünde (Frigidarium) yapılan çalışmalarda kaidesiyle birlikte ortaya çıkan heykelin başı ve kolları ise buluntular arasında yer almıyor. Daha önce Rhodos'da olduğu gibi Perge Antik Kenti’ndeki Roma Hamamı'nda da bu heykelin kopyası bulunmuştu.

Heykel çalışmaların ardından Muğla Müzesi’nde sergilenecek.