Demans hastası annesini ablasına misafirliğe gönderdi! Hayatının şokunu yaşadı! Mahkemeden emsal karar!

İzmir'de yaşayan olay, bu kadar da olmaz dedirtti. Demans hastası annesini, Balıkesir'de yaşayan ablasına misafir olarak gönderen kadın şimdilerde annesini sadece icra yolu ile görebiliyor... gıda mühendisi Semra Gültekin, demans hastası olan annesi Yıldız Gültekin'i Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde yaşayan ablası eczacı Seval Ünal'ın yanına misafir olarak gönderdi

Demans hastası annesini ablasına misafirliğe gönderdi! Hayatının şokunu yaşadı! Mahkemeden emsal karar!

İzmir'de yaşayan gıda mühendisi Semra Gültekin, iddiaya göre, 25 Mart 2022'de, demans hastası olan annesi Yıldız Gültekin'i Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde yaşayan ablası eczacı Seval Ünal'ın yanına misafir olarak gönderdi. Ancak Gültekin, annesinin kendisine gösterilmediği iddiasıyla avukatı Erdoğan Zeren aracılığıyla durumu yargıya taşıdı.

Mahkemeden emsal karar: Annesini icra yoluyla görebiliyor - 8

KARDEŞİ, UZAKLAŞTIRMA KARARI ALDI

Mahkeme sürecinde Seval Ünal, kardeşi Gültekin hakkında uzaklaştırma kararı aldı. Ayvalık Sulh Hukuk Mahkemesi, Semra Gültekin'i vasi atadı. Karara rağmen Semra Gültekin'e annesi yine gösterilmedi. Bunun üzerine üst mahkeme olarak Ayvalık 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu.

Mahkeme, Türk Medeni Kanunu'nun 323'üncü maddesindeki "çocuk ilişkisinin çocuk ve aile konusundaki bağların 18 yaş altı ile" sınırlandırıldığına vurgu yaptı.

MAHKEMEDEN EMSAL KARAR: 18 YAŞINDAN BÜYÜK BİRİNE UYGULANDI

Mahkeme, kanunda "Ana ve babadan her biri, velayeti altında bulunmayan veya kendisine bırakılmayan çocuk ile uygun kişisel ilişki kurulmasını isteme hakkına sahiptir" şekliye güvence altına alınan şahsi ilişki kurma hakkını, emsal bir karara imza atıp "18 yaşından büyükler" için uyguladı.

Hakim, çocuğun her ne kadar ergin olmuş olsa da görme imkanı bulamadığı, anne-babanın ise kendi inisiyatifiyle çocuğunu göremeyecek kadar yaşlı ve hasta olması gibi bu dosyaya konu olayda da yine aynı kanun maddesinin kıyasen uygulanması gerekeceğine kanaat getirdi.
Mahkemeden emsal karar: Annesini icra yoluyla görebiliyor - 10

MANEVİ AÇIDAN OLUMSUZ ETKİLEYEBİLECEĞİNE VURGU YAPILDI

Kararda Semra Gültekin'in annesini uzun yıllardır görmemesinin annesine duyduğu özlemin katlanarak artmasına neden olacağı, artık yaşlanmış ve yatalak hasta durumuna gelmiş annesinin son halini görememesinin iç dünyasını manevi açıdan olumsuz ve derinden etkileyebilecek bir husus olduğuna vurgu yapıldı.

Anne Yıldız Gültekin'in de kızı Semra'yı uzun yıllardır görmemesinin kendi iç dünyasında yaralar açmış olmasını muhtemel kılması gibi insani sebepler gözetilerek talepte bulunan Semra Gültekin'in, mahkeme kararı ile teminat altına alınacak bir karar ile şahsi ilişki kurması gerektiği kanaatine denetim makamı olarak ulaşıldığı belirtildi.

İCRA YOLU İLE GÖRÜŞEBİLİYOR

Ayvalık 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi, Semra Gültekin ile annesi arasında şahsi ilişki tesisine karar verilen kararda, anne Yıldız Gültekin'in görüşmek istemesi halinde şahsi ilişki tesisine kurulmasına karar verildi. Anne-kız, her ayın ilk cuma günü icra kanalıyla görüşebiliyor.

"MAHKEMEDEN EMSAL KARAR"

Semra Gültekin'in Avukatı Erdoğan Zeren ise müvekkilinin annesine bakmakta olduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti:

"Diğer kardeşi annesini görmek ister. Annesini kardeşine gönderir. Ancak kardeşi bir daha annesini geri göndermez ve göstermez. Annenin sağlık sorunları var. Bakım ihtiyaçları bulunuyor. Bunun üzerine müvekkilimin vasi olarak atanması amacıyla Sulh Hukuk Mahkemesi'nde dava açtık. Mahkeme, talebimiz üzerine yargılama sürecine başladı. Annesini göstermeyen diğer kardeş ise ne kendisi vasi olmak istiyor ne de müvekkilimin vasi olmasını kabul ediyor. Şahsi ilişki tesisi talep ettik. Genelde bu küçük yaştaki çocuklar için yapılmış bir düzenleme. Hakim, bunun çocuklar için olduğunu yetişkinler için bir düzenleme bulunmadığını belirtti. Talebimizi geri çevirdi. Hukuki bir mücadele içerisini girdik. Üst mahkemeye başvurduk. Asliye hukuk mahkemesi, emsal bir kararla ve medeni kanunda düzenlemesi bulunmayan kararla talebimizi kabul etti. Yetişkinler için de şahsi ilişki tesisi kararı aldık. Bu mahkeme kararına rağmen yine anneyle görüşmenin kısıtlandığını gördük. Bu kararı icraya taşıdık. İcra, polis, sosyal hizmet uzmanı eşliğinde müvekkilim ayda 1 kez annesini görebilmektedir. Karşı taraf ise bunun üzerine kararı bir üst mahkemeye taşıdı."

"BU KARAR TÜRKİYE'DE İLK"

"Medeni Kanun'da düzenleme yapılırken, bu hususta bir düzenleme yapılmamış. Sadece çocuklar düşünülmüş. Ergin ve kısıtlılar düşünülmemiş." ifadelerini kullanan Avukat Zeren, "Bu karar Türkiye'de bir ilk karardır. Birçok kişi bu sorunu yaşamaktadır. Bu kararın onlara ışık tutup yol göstereceğini umuyoruz. İlerleyen süreçte, istinaf mahkemesinin lehimize olan kararı onamasını bekliyoruz. Ayrıca yasamanın bu boşluğu dolduracak şekilde düzenleme yapıp, tüm hükümlerin benzer hususta kolayca karar vermesinin önünün açılmasını bekliyoruz." dedi.