Deniz Baykal kimdir? Deniz Baykal kaç yaşında vefat etti? Deniz Baykal nereli, cenazesi nereye götürülecek?

CHP eski genel başkanlarından, Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın hayatını kaybetti. Vefat haberini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu duyurdu. Peki, Deniz Baykal kimdir? Deniz Baykal kaç yaşında ve nereli? Deniz Baykal’ın biyografisi!

Deniz Baykal kimdir? Deniz Baykal kaç yaşında vefat etti? Deniz Baykal nereli, cenazesi nereye götürülecek?

CHP eski genel başkanlarından Deniz Baykal 84 yaşında hayatını kaybetti. Beyin damarlarında tıkanıklık yaşayan Deniz Baykal, bir süre önce Almanya’ya gitmişti. Vefat haberini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu duyurdu.

DENİZ BAYKAL KİMDİR?

20 Temmuz 1938’de Antalya’da doğdu. Babasının adı Hüseyin Hilmi, annesinin adı Feride’dir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Doktorasını Siyasal Bilgiler Fakültesinde tamamladı. ABD Colombia ve Berkeley Üniversitelerinde iki yıl süreyle doktora sonrası çalışmalarına devam etti. Siyasal Bilgiler Fakültesinde siyaset bilimi doçenti olarak öğretim üyeliği görevinde bulundu. Siyaset bilimi alanında kitap ve makaleleri yayınlandı. 15(IV), 16(V), 18, 19, 20, 22. ve 23 Dönemlerde Antalya Milletvekili seçildi. Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığını yürüttü. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyeliğine seçildi. 37. Hükümette Maliye Bakanlığı, 42. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 52. Hükümette Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığına seçildi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı görevinde bulundu. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Baykal, evli ve 2 çocuk babasıydı.