Deniz Çakır'a açılan 'halkı aşağılama' davasında savcı mütalaasını açıkladı

Ünlü oyuncu Deniz Çakır'ın 'halkı alenen aşağılama' suçundan yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. Savcılık makamı söz konusu suçlamayla ilgili Deniz Çakır için beraat talep etti.

Deniz Çakır davasında savcı mütalaasını açıkladı

Ünlü oyuncu Deniz Çakır'ın bir alışveriş merkezinde bulunan kafede otururken kendilerine hakaret içeren söylemlerde bulunan bir kişi Çakır'ın yargılanmasını istemişti. Hazırlanan iddianamede, Çakır'ın "halkın bir kesimini, sosyal, sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu. Davada mütalaasını açıklayan savcı, sanığın bu suçtan beraatini talep etti.

İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesindeki 5. duruşmaya katılmayan sanık Deniz Çakır'ı avukatı temsil etti. Müdahiller adına da avukat Alperen Bozdağ, duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada daha önce alınan ara karar gereği, olay günü Çakır'ın yanında bulunan arkadaşı H.S.C'nin bilgisine başvuruldu.

Olay günü buluşacakları kafeye Deniz Çakır'dan sonra gittiğini, oraya gittiğinde müdahillerin (müşteki) kafede bulunmadığını anlatan tanık H.S.C, "Daha sonra geldiler. O gün konser varmış. Kafe kapanacak gibiydi, sonra insanlar olunca ışıkları tekrar açılır gibi oldu. Çakır ile diğer grup arasında fotoğraf çekme konusunda bir tartışma yaşandı. Müdahiller fotoğraflarının çekildiğini iddia ediyorlardı. Oysa biz masada doğum günü ve yılbaşı sebebiyle kendi fotoğraflarımızı çekiyorduk." dedi.

Deniz Çakır'ın müdahillere, "Neden sizi çekelim?" diye sorduğunu, kendisinin de telefonunu göstererek "Sizi çekmiyoruz" dediğini aktaran tanık H.S.C, "Sakin sakin otururken, 'çekiyorsunuz işte' diye yine söylenmeler geldi. İki taraf da olayı biraz büyüttü. Kafe çalışanlarına şikayet ettiler. Onlar da gelip baktı. Zaten yarım saat kadar sonra da ayrıldık." diye konuştu.

Müdahillerin avukatı Alperen Bozdağ tanığa, "Telefonun kırılmasına sebep olan olay, sadece bir bakışmadan veya anlattıklarınızın bir sonucu mu oldu? Daha önceki beyanınızda sanığın, 'Burası Arabistan mı?' ifadesini kullandığını söylemişsiniz. Bu doğru mu?" sorusunu yöneltti.

Tanık H.S.C. de olayı olduğu gibi anlattığını söyleyerek, "Telefon bu, 70 kere düşüyor. Bu olaydan dolayı sanık 'Ben sizi niye çekeyim?' diyerek telefonunu masaya vurup kırdı. Ayrıca avukat beyin sorduğu, 'Burası Arabistan mı, neden içki içmemize kızılıyor?' gibi söylemlerde bulundu ancak onu müdahillere değil bize söyledi. Müdahiller çok kulak kabartırlarsa bunları duyabilirdi." ifadesini kullandı.

Tanık beyanının ardından görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, mütalaasını mahkemeye sundu.

Mütalaada, sanık Çakır'ın, "halkın bir kesimini, sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan yargılanmasının istendiği hatırlatılarak, suçun oluşması için Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 216. maddesinin 2. fıkrasında belirtilen özelliklere sahip ve halkın bir kesimini oluşturan gayrimuayyen sayıdaki kişilerin aşağılanması, tahkir edilmesi gerektiği ifade edildi.

Bu maddede kamu barışını korumak amacıyla halk kesimlerinin alenen aşağılanmasının suç olarak tanımlandığına vurgu yapılan mütalaada, "Bu fıkradaki suçun oluşması için bir topluluğun, maddede belirtilen sebepler, ırk, din, mezhep, cinsiyet, sosyal sınıf ve bölge farklılığına dayanarak aşağılanmış olması gerekir. Bunların dışındaki bir gerekçeyle halkın bir kesiminin aşağılanması halinde bu suç oluşmayacaktır." denildi.

Maddede düzenlenen suçun oluşması için yapılan aşağılamanın alenen olması gerektiği ve olayda aslında TCK'nın 125. maddesinde düzenlenen "hakaret" suçunun söz konusu olduğu kaydedilen mütalaada, şu değerlendirme yapıldı:

"Sanığın eyleminde sarf ettiği sözlerle belirli sayıda mağduru hedef aldığından, TCK'nın 216/2. maddesinde düzenlenen suçun unsurları itibarıyla oluşmadığı ve eylemin TCK'nın 125/1-3-b, 125/4 ve 43. maddeleri kapsamında kalan, zincirleme biçimde işlenen 'nitelikli hakaret' suçunu oluşturduğu, ancak bu eylemden açılmış bir dava bulunmadığından, davanın konusunu teşkil etmediği, dolayısıyla dava konusu edilmemiş eylem açısından sanık hakkında karar verilmesi imkanının bulunmadığı anlaşılmıştır.

Bu durum karşısında yalnızca sanığın üzerine atılı 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' suçundan beraat kararı verilmesi, sanık hakkında, eylemine uyan, TCK'nın 125/1-3-b, 125/4 ve 43. maddeleri (nitelikli hakaret) gereğince İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması talep ve mütalaa olunur."

Ara kararını açıklayan mahkeme, taraf avukatlarına, mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamaları için süre vererek, duruşmayı erteledi.